...
Реєструйся

Дії ФОП щодо найманих працівників у разі його мобілізації: пояснює інспектор


Заступник начальника відділу управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області надає роз’яснення з питання мобілізації фізичної особи – підприємця, який використовує найману працю.

Звільнення працівників у зв’язку із мобілізацією фізичної особи – підприємця (далі — ФОП), який використовує найману працю є правом, а не обов’язком ФОП. У разі, якщо ФОП – роботодавець бажає розірвати трудові договори з найманими працівниками, у нього є можливість припинити трудові відносини з найманими працівниками на підставі пункту 10 статті 40 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України).

Згідно з зазначеною статтею — трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані роботодавцем у випадку призову або мобілізації роботодавця — фізичної особи під час особливого періоду. Ця норма може застосовуватися тільки під час особливого періоду та у разі мобілізації ФОП – роботодавця.

Посібник «ФОП і охорона праці. Як правильно організувати в умовах війни?»

Законодавством не передбачено обов’язку ФОП – роботодавця заздалегідь попередити працівника про припинення трудового договору відповідно до пункту 10 статті 40 КЗпП України. Також, не передбачена виплата вихідної допомоги найманим працівникам у випадку такого звільнення.

Роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті  116 КЗпП України, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

Відсутність ФОП не є перешкодою для продовження діяльності найманих працівників відповідно до їхніх функціональних обов’язків за відповідними посадами. Для розв’язання питання щодо підписання звітності та інших документів, ФОП має визначити уповноважену особу згідно зі статтею 237 Цивільного кодексу України та, якщо ФОП, як платник податків, веде справи, пов’язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника згідно з пунктом 19.1 Податкового кодексу України.

Джерело: Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Травнева акція

Матеріали до теми


Як правильно нарахувати «лікарняні» демобілізованому працівнику: ключові правила
У час, коли багато працівників повертаються з військової служби, роботодавці та бухгалтери мають справу з неабиякими викликами. Один із них ...
Армія+, скарги військових і нова ВЛК: інтерв’ю з Катериною Черногоренко
«Щоб розвинути цифровізацію в оборонній сфері, ми ділимо її на декілька блоків: цифровізація війни, онлайн-навчання, навчання на VR/AR-симуляторах і цифровізація ...
Кабмін пропонує обмежити відстрочку від мобілізації для студентів і педагогів
Кабінет Міністрів України зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт № 13193, який вносить зміни до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну ...