...
Реєструйся

Домовленість про звільнення: чи можна «роздомовитися»?


Відповідно до статті 36 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) однією з підстав припинення трудового договору є угода сторін. При цьому ініціатором припинення трудового договору за угодою сторін може бути як працівник, так і роботодавець.

Така ініціатива від працівника може бути викладена у відповідній заяві або в усній формі. Після надходження цієї заяви у разі досягнення згоди роботодавцем видається наказ із зазначенням дати звільнення.

Відповідно до пункту 2.4 глави 2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (далі — Інструкція № 58), записи в трудовій книжці вносяться роботодавцем після видання наказу (розпорядження). У разі звільнення такий запис вноситься у день звільнення.

На підприємстві може скластися ситуація, коли працівник написав заяву на припинення трудового договору за угодою сторін, було видано наказ та внесено запис до трудової книжки, але працівник змінив своє рішення, та написав заяву про відкликання попередньої заяви.

У такому випадку можливі два варіанти подальших дій.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Варіант 1. Трудовий договір припиняється

Варто зазначити, що умова, згідно з якою, якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, роботодавець не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, тут не працює, оскільки відповідно до статті 38 КЗпП ця вимога відноситься до розірвання трудового договору з ініціативи працівника, а не за угодою сторін.

Так, відповідно до пункту 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», при домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору за пунктом 1 статті 36 КЗпП (за згодою сторін) договір припиняється в строк, визначений сторонами. Анулювання такої домовленості може мати місце лише при взаємній згоді про це власника або уповноваженого ним органу і працівника.

Тож заява працівника про відкликання попередньої заяви (щодо припинення трудового договору за угодою сторін) не обов’язково має бути задоволена роботодавцем.

На це також вказує судова практика.

Так, у постанові Верховного Суду від 29 січня 2025 року у справі № 947/7799/23 (провадження № 61-8048св24) зазначено:

«Згідно з пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП підставами припинення трудового договору є угода сторін.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

У випадку, коли працівник вимагає достроково розірвати укладений з ним трудовий договір, а роботодавець не заперечує щодо припинення з цим працівником трудових відносин, такий договір може бути припинено за угодою сторін згідно з пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП. Необхідно зазначити, що законодавством не встановлено відповідного порядку чи строків припинення трудового договору за угодою сторін, у зв`язку з чим вони визначаються працівником і власником або уповноваженим ним органом у кожному конкретному випадку.

Припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП застосовується у випадку взаємної згоди сторін трудового договору, пропозиція (ініціатива) про припинення трудового договору за цією підставою може бути висунута як працівником, так і власником або уповноваженим ним органом. За угодою сторін може бути припинено як трудовий договір, укладений на невизначений строк, так і строковий трудовий договір. Припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП не передбачає попередження про звільнення ні від працівника, ні від власника або уповноваженого ним органу. День закінчення роботи визначається сторонами за взаємною згодою.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77

Пропозиція (ініціатива) і власне угода сторін про припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП можуть бути викладені як в письмовій, так і в усній формі. Якщо працівник подає письмову заяву про припинення трудового договору, то в ній мають бути зазначені прохання звільнити його за угодою сторін і дата звільнення. Оформлення припинення трудового договору за угодою сторін має здійснюватися лише в письмовій формі. У наказі (розпорядженні) і трудовій книжці зазначаються підстава звільнення за угодою сторін з посиланням на пункт 1 частини першої статті 36 КЗпП і раніше домовлена дата звільнення.

Таким чином, передбачена пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП угода сторін є самостійною підставою припинення трудового договору, яка відрізняється від розірвання трудового договору з ініціативи працівника та з ініціативи власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу тим, що в цьому разі потрібне спільне волевиявлення сторін, спрямоване на припинення трудових відносин в обумовлений строк і саме з цих підстав.

Отже, чинним законодавством не передбачено обов`язкової письмової форми угоди сторін про припинення трудового договору. Така угода була оформлена між сторонами шляхом подання позивачем заяви про звільнення за угодою сторін із зазначенням конкретної дати звільнення.

Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.

Розглядаючи позовні вимоги щодо оскарження наказу про припинення трудового договору за пунктом 1 частини першої статті 36 КЗпП (за угодою сторін), суди повинні з`ясувати: чи дійсно існувала домовленість сторін про припинення трудового договору за взаємною згодою; чи було волевиявлення працівника на припинення трудового договору в момент видання наказу про звільнення; чи не заявляв працівник про анулювання попередньої домовленості сторін щодо припинення договору за угодою сторін; чи була згода власника або уповноваженого ним органу на анулювання угоди сторін про припинення трудового договору…

Докладніше — в ексклюзивному матеріалі Вадима Буднікова «Відкликання заяви про припинення трудового договору за угодою сторін» на онлайн-платформі КАДРИ.UA — cучасній системі кадрових рішень.

Джерело: КАДРИ.UA

Вебінар «Працюй за новими правилами: головні зміни у трудовому законодавстві в першому півріччі 2025 року»

Матеріали до теми


Особливості розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником
Пунктом п’ятим частини першої статті 24 Кодексу Законів про працю України (далі — КЗпП України) встановлено, що з неповнолітніми працівниками ...
Зразок наказу про надання працівникові відпустки без збереження зарплати як пенсіонеру за віком
Статтею 25 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) визначено категорії працівників та обставини, коли відпустка ...
Експерт КАДРИ.UA роз’яснює, чи беруть на військовий облік осіб за договорами ЦПХ
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового департаменту однієї з державних структур. ЗАПИТАННЯ. Ситуація з прийняттям на роботу ...
Держпраці: пільгова відпустка ≠ компенсація при звільненні
Державна служба України з питань праці надала офіційне роз’яснення щодо виплати грошової компенсації за дні невикористаної додаткової відпустки, передбаченої для ...