До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового відділу однієї з державних структур щодо тривалості щорічної основної та додаткової відпустки сумісника з неповним робочим тижнем.
ЗАПИТАННЯ. Ми прийняли на роботу зовнішнього сумісника. Його робочий графік — один день на тиждень. У нас в установі 24 дні щорічної основної відпустки і 7 щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день. Як правильно йому рахувати щорічну основну відпустку: пропорційно відпрацьованому часу чи повністю? Чи надавати відпустку за ненормований робочий день? Відпустка за ненормований робочий день встановлюється колективним договором. Зовнішній сумісник має бути членом профспілки, щоб отримати цю відпустку?
ВІДПОВІДЬ надає експерт системи «КАДРИ.UA» Вадим Будніков:
Стаття 56 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначає неповний робочий час.
Так, за угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. На просьбу вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, в тому числі таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, роботодавець зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Відповідно до статті 82 КЗпП до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку (ст. 75 КЗпП), зараховується зокрема час фактичної роботи (в т. ч. на умовах неповного робочого часу) протягом робочого року, за який надається відпустка.
Таким чином, працівник, що працює неповний робочий тиждень, має право на щорічну основну відпустку повної тривалості.
Підприємство самостійно в колективному договорі визначає перелік професій і посад, на яких може застосовуватися ненормований робочий день, та відповідно встановлює тривалість щорічної додаткової відпустки за ненормований робочий день за кожним видом робіт, професій, посад, враховуючи періодичність виконання робіт понад встановлену тривалість робочого часу, коло обов’язків і обсяг виконаних робіт.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77
Відповідно до статті 82 КЗпП до стажу роботи, що дає право на щорічні додаткові відпустки (ст. 76 КЗпП), зараховується зокрема час фактичної роботи із шкідливими, важкими умовами або з особливим характером праці, якщо працівник зайнятий у цих умовах не менше половини тривалості робочого дня, встановленої для працівників даного виробництва, цеху, професії або посади.
Пунктом 5 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці та соціальної політики України від 10 жовтня 1997 року № 7 (далі — Рекомендації № 7), також визначено, що ненормований робочий день може застосовуватись у першу чергу для осіб, праця яких не піддається точному обліку в часі. А при роботі з неповним робочим днем його тривалість чітко визначена (певна кількість годин на день).
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Згідно з пунктом 2 Рекомендацій № 7 ненормований робочий день не рекомендується застосовувати для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем.
А, як ми знаємо, більшість працівників-сумісників працюють якраз з неповним робочим днем.
Проте, якщо сумісники працюють на умовах неповного робочого тижня, ненормований робочий день до них може застосовуватись, і відповідно компенсуватися наданням додаткової щорічної відпустки. Тому вони мають право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день. Але зі стажу для такої відпустки слід виключити пропущені робочі дні тижня у зв’язку з роботою на умовах неповного робочого тижня.
Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 21 99 77
Закон України від 1 липня 1993 року № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» (далі — Закон № 3356) визначає правові засади розробки, укладення та виконання колективних договорів і угод з метою сприяння регулюванню трудових відносин та соціально-економічних інтересів працівників і роботодавців.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 3356 положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов’язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства.
Отже, право на отримання додаткової відпустки за ненормований робочий день не залежить від того, чи є працівник членом профспілки.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Не пропустіть можливості розвиватися разом з нами та скористайтеся зручним цілодобовим онлайн-сервісом в системі «КАДРИ.UA», де, зокрема, детально проаналізовані останні зміни щодо військового обліку, бронювання військовозобов’язаних, відстрочок під час воєнного стану тощо. Завдяки цьому унікальному сервісу ви отримаєте допомогу та консультації від експертів, фахівців з усіх питань трудового законодавства й готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації, а також професійні поради щодо питань перевірок, бронювання, ведення військового обліку та ін.
Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено чимало консультацій, зокрема з таких тем, як-от:
- Чи обов’язкове видання наказу про звільнення у разі закінчення строку трудового договору?
- Щодо продовження зберігання місця роботи і середнього заробітку працівникам, які мають контракт добровольця ТРО, у разі закінчення воєнного стану
- Строк зберігання наказу про накладення дисциплінарного стягнення
- Підписання документів при виконанні обов’язків тимчасово відсутнього працівника
- Щодо термінів надання іншого дня відпочинку у порядку компенсації за роботу у вихідний день
- Чи можна прийняти на роботу за сумісництвом працівницю, яка перебуває (за основним місцем роботи) у відпустці для догляду за дитиною?
- Чи потрібно повідомляти працівника про зміну найменування посади?
- Які документи з особової справи містять персональні дані?
- Чи повинен керівник після створення профспілки перезатвердити всі посадові інструкції працівників та погодити їх з профспілкою?
Джерело: КАДРИ.UA