...
Реєструйся

Експерт КАДРИ.UA роз’яснює, чи беруть на військовий облік осіб за договорами ЦПХ


До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового департаменту однієї з державних структур.

ЗАПИТАННЯ. Ситуація з прийняттям на роботу за цивільно-правовим договором на 1 місяць, чоловік 56 років, військовозобов’язаний. Чи потрібно брати його на військовий облік та відображати в списках?

 

ВІДПОВІДЬ надає головна редакторка журналу «КАДРОВИК.UA», експертка проєктів «КАДРОВИК.UA» Мар’яна Винничук.

Ні, не потрібно.

Відповідно до пункту п’ятого статті 34 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Аналогічна норма зафіксована і в пункті 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року № 1487.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Що є місцем роботи?

Статтею 29 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) передбачено обов’язок роботодавця проінструктувати працівника і визначити йому робоче місце.

КЗпП на сьогодні не містить ані визначення місця роботи, ані визначення робочого місця. Місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку (ст. 93 Цивільного кодексу України).

За загальним правилом місцезнаходження підприємства, установи, організації збігається з місцем його виробничої діяльності. Але на деяких підприємствах з особливим характером роботи місце їх знаходження не збігається з місцем розташування об’єктів і територій, на яких фактично трудяться працівники, тобто дільниці можуть бути розташовані за межами населеного пункту, в якому знаходиться офіс підприємства.

Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 21 99 77

Коли філії, дільниці та інші підрозділи підприємства розташовані в іншій місцевості, місцем постійної роботи вважається той підрозділ, робота в якому обумовлена трудовим договором. Особливості місця роботи (розташування не за місцем знаходження підприємства, а також зміна місця їх розташування) мають бути обумовлені при прийнятті на роботу. Якщо такої домовленості не було, то переміщення з одного об’єкта на інший, розташований в іншій місцевості, є переведенням на роботу в іншу місцевість і потребує згоди працівника.

Про місце роботи також згадано і в Законі України 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від. Зокрема, в пункті дванадцятому статті 1 даного Закону зазначено, що основне місце роботи — місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основне згідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру на її підставі.

Тобто ми розуміємо, що коли йдеться про місце роботи, визначальним фактором є укладення трудового договору.

Відповідно до статті 21 КЗпП трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець — фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 21 99 77 • info@mediapro.com.ua

Що нам дає ця інформація, коли мовиться про ведення персонального військового обліку?

З вищенаведеної інформації можна дійти до висновку, що підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності, мають вести персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які в них працюють (працівників).

Чи вести військовий облік фізичних осіб, які виконують роботи або надають послуги за договорами цивільно-правового характеру?

Ні. Оскільки, фізичні особи, які виконують роботи або надають послуги за договорами цивільно-правового характеру (ЦПХ), не є найманими працівниками. А відносини між підприємством і такими виконавцями робіт (надавачами послуг) регулює Цивільний кодекс України, а не КЗпП.

Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.

Будьте на крок попереду — скористайтеся 24/7-доступом до кадрових рішень у «КАДРИ.UA»Останні зміни у військовому обліку, бронюванні, відстрочках — розкладено по поличках. Плюс: експертні консультації, готові шаблони документів, поради щодо перевірок і актуальні алгоритми дій для будь-якої ситуації у воєнний час. Все в одному місці — щоб ви завжди діяли впевнено.

Зауважимо, що за останній тиждень фахівцями системи проведено багато консультацій, зокрема з таких тем, як-от:

  • Зміни до колективного договору
  • Табель обліку робочого часу в електронному вигляді
  • Чи можна за однаковою посадою встановити різну кількість днів відпустки за ненормований робочий день та які можуть бути інструменти досягнення мети?
  • Переведення на іншу роботу за строковим трудовим договором та подальше звільнення по закінченню строку трудового договору
  • Особливості звільнення працівника у разі скоєння ним правопорушення
  • Мобілізований після 18.05.2024 року працівник помер: чи враховувати його у загальну кількість військовозобов’язаних для цілей бронювання?
  • На практику прийшов студент вищого навчального закладу: дії кадровика
  • Підписання директором філії державної установи наказу про відпустку за сумісництвом стосовно самого себе
  • Як оформити повернення працівника з відрядження раніше встановленого строку?
  • Чи може зовнішній сумісник працювати 8 годин на день за сумісництвом, маючи 8-годинний графік роботи за основним місцем роботи?

Джерело: КАДРИ.UA

Вебінар «Інструкція з діловодства: алгоритм розроблення, затвердження та впровадження у роботу»

Матеріали до теми


Держпраці: пільгова відпустка ≠ компенсація при звільненні
Державна служба України з питань праці надала офіційне роз’яснення щодо виплати грошової компенсації за дні невикористаної додаткової відпустки, передбаченої для ...
Чи можна залишити сумісництво після звільнення з основної роботи?
Відповідно до вимог статті 102-1 КЗпП України сумісництвом вважається виконання працівником, окрім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору ...