Реєструйся

ФССУ інформує, що затримку у фінансуванні «лікарняних» буде скорочено


Від початку повномасштабної війни, у березні-вересні, Фонд соціального страхування України (далі — ФССУ) недоотримав понад 5 мільярдів гривень частки єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) відносно планових показників. Водночас виплати «лікарняних», «декретних» і страхових виплат ФССУ не призупиняв ні на день і продовжує фінансувати в повному обсязі. Однак перевищення потреби у видатках на страхові виплати й допомоги над фактичними доходами, на жаль, призвело до затримки фінансування матеріального забезпечення на близько 57 робочих днів.

Після прийнятого Урядом рішення щодо виділення 352,8 мільйона гривень для часткового погашення заборгованості, після надходження коштів на рахунок Фонду затримка скоротиться на близько 5 днів.

Чому затримується виплата «лікарняних» і «декретних»?

  • Кошти, які в Україні йдуть на фінансування «лікарняних» і «декретних» допомог, є часткою від ЄСВ, який щомісяця сплачують роботодавці за своїх працівників, а підприємці, самозайняті й фермери — за себе.
  • При цьому ЄСВ, сплачений за військовослужбовців, поліціянтів, працівників ДСНС та ін., не йде до бюджету ФССУ й не направляється на «лікарняні», адже для наших захисників передбачено інші норми соціального захисту — зокрема, Фонд не фінансує для них допомогу по тимчасовій втраті працездатності, натомість за ними на час хвороби зберігається грошове забезпечення.
  • Тож від суми зібраного ЄСВ (за винятком ЄСВ, сплаченого за військових) до Фонду направляється 9,5727 % — із цього складається бюджет ФССУ. Решта 90,4 % ЄСВ, а також 100 % ЄСВ, сплаченого за військових, ідуть до бюджетів Пенсійного фонду й Фонду на випадок безробіття.
  • У міру сплати ЄСВ роботодавцями, частина цих коштів надходить на рахунок Фонду — й одразу направляється на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат.

Чому планові показники доходів ФССУ від частки ЄСВ не виконуються?

  • Першочергова причина недоотримання Фондом коштів від частки ЄСВ — російська агресія. Економічний спад призвів до суттєвого зменшення розміру відрахувань ЄСВ за найманих працівників (натомість ЄСВ за військовослужбовців сьогодні становить 30 % від загальної суми ЄСВ проти 5,4 % у лютому, однак сплачений за них внесок не відраховується до бюджету ФССУ).
  • Планово в березні-вересні на рахунок Фонду мало надійти 20,8 мільярда гривень частки від ЄСВ. Однак фактичні надходження становили лише 15,3 мільярда гривень.
  • Після першого місяця повномасштабної війни, у березні 2022 року, Фонд отримав 2,1 млрд грн доходів. При цьому потреба у видатках на «лікарняні», «декретні» й страхові виплати (без врахування адмінвидатків) за березень становила 3 млрд грн. У квітні: 2,1 млрд грн доходів проти 2,6 млрд грн потреби у видатках, у травні: 2 млрд грн доходів проти 2,5 млрд грн потреби у видатках. У червні й липні доходи зросли до 2,4 і 2,3 млрд грн відповідно, однак надходження все ще не покривають необхідні видатки через накопичену заборгованість.
  • ФССУ продовжує шукати шляхи стабілізації фінансового стану й робить усе залежне, щоб фінансувати «лікарняні», «декретні» й страхові виплати якомога швидше.

Вигідна ціна! Беріть участь у навчанні на мінікурсі: «Допомога по тимчасовій непрацездатності: організація процесу отримання».

Джерело: Фонд соціального страхування України

Матеріали до теми


Держава фінансуватиме громадські об’єднання, що надаватимуть соціальні послуги особам з інвалідністю
Уряд ухвалив постанову від 27 січня 2023 року № 70 «Деякі питання надання фінансової підтримки громадським об’єднанням осіб з інвалідністю» (далі ...
Дещо про обчислення допомоги по тимчасовій непрацездатності: роз’яснення ПФУ
Ситуація Чи виключаються із розрахункового періоду, за який визначається середньоденна заробітна плата працівника для обчислення йому допомоги по тимчасовій непрацездатності, ...
Верховний Суд дійшов висновку, що листки непрацездатності від лікарів – ФОПів підтверджують право на виплату
КАС ВС висловив позицію щодо виплати допомоги за листком непрацездатності, виданим лікарем, що провадить медичну практику як ФОП. Йдеться про постанову Верховного Суду від ...