Реєструйся

Зміст №8, 2012


Шановні колеги!

За місяць, що минув від часу нашої останньої зустрічі, у вітчизняному законодавстві відбулися зміни, про які можна докладно прочитати на сторінках журналу.

Отже, 13 червня поточного року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» від 17 травня 2012 року № 4711-VI, яким внесено зміни до 44 законів України, у т. ч. і до КЗпП. Так, статті 36 і 41 КЗпП доповнено новими підставами припинення трудового договору. Про цю та інші зміни можна прочитати у матеріалі «Антикорупційне законодавство: останні новації та особливості їх застосування».

Як відомо, з 1 жовтня 2011 року пенсійне законодавство України кардинально змінилося, у зв’язку з чим на практиці виникає багато запитань щодо порядку призначення і виплати пенсій для різних категорій працівників. Із цього номера журналу розпочинаємо публікацію серії матеріалів на тему «Призначення і виплата пенсій поновому»і пропонуємо вашій увазі перший матеріал — про пенсії за віком та вислугу років.

Не обійшли стороною зміни і сферу державної служби: з наступного року набуде чинності і новий закон про держслужбу, і значний перелік підзаконних актів. Державні службовці вступатимуть на службу і працюватимуть за новими правилами. Ознайомитися з ними можна в матеріалі «Нові правила проходження державної служби».

У рубриці «Правова інформація» зверніть увагу на Порядок здійснення Державною службою України з питань захисту персональних даних державного контролю за додержанням законодавства про захист персональних даних. Знати, що саме, коли і як перевіряти, мають не лише ті, хто перевіряє, а, можливо, навіть більше ті, кого перевіряють.

Як відомо, якщо ти поінформований, отже, ти — озброєний, у нашому випадку — знаннями.
Успіхів нам усім!

З повагою,
головний редактор                                                                                                                               Ярослава Паньків

 

МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

НАБУЛИ ЧИННОСТІ

ТРУДОВЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Хоромська Тетяна
Деякі особливості роботи із шкідливими умовами праці (у запитаннях і відповідях)
У зв’язку із скрутним фінансово-економічним становищем, що склалося на підприємстві з незалежних від нього причин, підприємство не може провести атестацію у термін, визначений у колективному договорі. Чи дозволяється використовувати результати санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, отримані під час попередньої атестації? Крім того, ви дізнаєтесь, чи підлягають атестації робочих місць за умовами праці професії, які відсутні у Списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, чи зараховується робота із шкідливими умовами праці до пільгового стажу, якщо особа працювала в цих умовах до 1 січня 1992 року, чи потрібно проводити атестацію робочого місця водія тролейбуса на підприємствах міського електротранспорту та багато іншого.

КОМЕНТАР ЗАКОНОДАВСТВА

Орленко Василь
Антикорупційне законодавство: останні новації та особливості їх застосування
Понад рік тому ухвалено Закон України «Про засади запобігання та протидії корупції». Одначе деякі його новації до кінця не узгоджено з дещо застарілим профільним законодавством. З ухваленням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про засади запобігання та протидії корупції» від 17 травня 2012 року № 4711-VI низку законодавчих актів України приведено у відповідність до сучасного антикорупційного законодавства. Ці важливі зміни внесено до КЗпП, до багатьох законів України. В статті, зокрема, розглянуто зміни, які внесено до Закону України «Про прокуратуру», до Дисциплінарного статуту прокуратури України, зміни, що стосуються правового регулювання спеціальних перевірок, пенсійного законодавства і конкретизації правового статусу інформації фінансового характеру. Ці зміни достатньо великі за обсягом, і тому не можна їх недооцінювати чи вважати другорядними порівняно із базовим Законом. Вони потребують врахування у роботі кадрових підрозділів підприємств, установ та організацій.

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА

Лаврінчук Ірина
Нові правила проходження державної служби (Продовження)
Продовжуємо розглядати змін, які відбудуться у сфері державної служби з набуттям чинності 1 січня 2013 року нового Закону України «Про державну службу». Як проводитиметься конкурс на заміщення посади державного службовця? На який строк можна установити випробування такому працівникові? Які обмеження вступу на державну службу? На сьогодні узагальнені вимоги до освітнього й освітньо-кваліфікаційного рівня та стажу державної служби або загального стажу роботи, стажу наукової (науково-педагогічної) роботи державного службовця передбачені Довідником типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців. А як за новими правилами? Детально — у матеріалі…

СУДОВА ПРАКТИКА

 • Постанова Верховного Суду України «Про поновлення на роботі, стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди» від 21 березня 2012 року

ШКОЛА УДОСКОНАЛЕННЯ КАДРОВИКА

Горобцов Володимир
Доступ до публічної інформації: правові засади та механізми реалізації
У статті подано визначення терміна «публічна інформація». А що таке публічна інформація з обмеженим доступом? А ще буває конфіденційна, таємна і службова інформація. Читач дізнається, заяких вимог може бути обмежено доступ до інформації, яка інформація не підлягає обмеженню у доступі, хто може бути розпорядником інформації. Важливо знати, що за загальним правилом публічна інформація є відкритою, крім випадків, установлених законодавством. От якраз про підстави для відмови у наданні інформації чи відстрочки у задоволенні запиту на інформацію, про порядок і строки оприлюднення її та про багато чого іншого йдеться у матеріалі.

Козак Володимир
Захист персональних даних: практикум для кадровиків і фахівців із захисту інформації (Продовження)
Володільцем чи розпорядником бази персональних даних можуть бути підприємства, установи та організації усіх форм власності, органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, а також фізичні особи — підприємці, які обробляють персональні дані відповідно до Закону «Про захист персональних даних». Як визначити, ким є та чи інша організація: володільцем чи розпорядником персональних даних? У чому різниця? У статті на прикладах роз’яснюється, хто може бути суб’єктом відносин і яким чином формувати бази персональних даних.

ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ

 • Провідний спеціаліст з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення звернувся до голови районної у місті ради з письмовою заявою, у якій, посилаючись на пункт 3 Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків, просить видати грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов’язків. Відповідно до записів у трудовій книжці з 12 листопада 1975 року до 20 грудня 2002 року працівник проходив військову службу на офіцерських посадах у Збройних Силах України, які фінансуються за рахунок Державного бюджету, з 21 грудня 2002 року до 17 червня 2008 року — перебував на пенсії військового службовця. 18 червня 2008 року працівника було прийнято до районної у місті ради на посаду спеціаліста I категорії з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення за конкурсом. Районна рада фінансується за рахунок місцевого бюджету, і її працівники є посадовими особами. Чи має районна рада виплатити працівникові грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади?
 • Відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку працівники комбінату зобов’язані додержувати дисципліни праці. Крім того, згідно з внутрішнім розпорядженням «Про недопущення появи на території комбінату з ознаками алкогольного сп’яніння» від 26 грудня 2008 ро­ку № 1149/24 працівників поставлено до відома, що з установленням факту вживання працівником алкоголю на підставі експертизи в обласному наркологічному диспансері порушників позбавлятимуть не менше 100 % виробничої премії. Виникла така ситуація: працівника, який прямував на робоче місце із залишковими ознаками алкогольного сп’яніння (із запахом перегару), затримала охорона з підозрою на алкогольне сп’яніння. Розпорядженням по цеху працівника відсторонено від роботи і протягом двох годин доправлено в наркодиспансер, де під час огляду «установлено факт вживання алкоголю, ознак сп’яніння не виявлено, тверезий». Копія протоколу медичного огляду від 7 січня 2005 року № 189 для встановлення факту вживання психоактивної речовини і стану сп’яніння додається. Чи можна позбавити працівника виробничої премії за місяць і чи можна застосувати до працівника дисциплінарне покарання — догану?
 • У штатному розписі державного закладу заступників головного лікаря нема. Двоє осіб з кадрового резерву мають повноваження виконувати обов’язки головного лікаря під час його хвороби або відпустки за листом-погодженням головного державного санітарного лікаря України. Коли головний лікар їде у відрядження, в наказі зазначається: «Відбуваю до м. Київ…» (чи до іншого міста), а не «Відрядити…». Як правильно? І чим це можна підтвердити для надання роз’яснення?
 • Відповідно до пункту 2.4.6 (4) Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення керівним працівникам (керівникові закладу, його заступникам, крім заступника з поліклінічної роботи, головному бухгалтерові та його заступникам, начальникові планово-економічного відділу, головним фахівцям) лікарень (у т. ч. спеціалізованих), диспансерів, пологових будинків, клінік при НДІ, центрів зі стаціонарами за наявності поліклінік (поліклінічних відділень) посадові оклади підвищуються на 15 %. Які посади належать до посад головних фахівців лікувального закладу?
 • У березні 2007 року Кравченка П. І. (одного із співвласників підприємства) прийняли на посаду комерційного директора (було видано відповідний наказ і зроблено запис у трудову книжку). У лютому 2008 року на зборах засновників ухвалили рішення про звільнення попереднього директора Савченка І. К. (він теж один із співвласників) і затвердження Кравченка П. І. на посаду директора підприємства (видано наказ про переведення з посади комерційного директора на посаду директора підприємства). Савченка І. К. у цей час призначено директором на іншому підприємстві. У листопаді 2008 року на зборах засновників ухвалено рішення про звільнення Кравченка П. І. з посади директора і призначення Савченка І. К. на цю посаду (видано наказ про переведення Кравченка П. І. з посади директора на посаду комерційного директора і наказ про призначення Савченка І. К. директором).       
  Як правильно відновити хронологію подій у трудовій книжці Кравченка П. І., тобто переведення з посади комерційного директора на посаду директора, а потім з цієї посади на посаду комерційного директора? Чи можна директора переводити з однієї посади на іншу, чи обов’язково треба щоразу звільняти?
   

УСЕ ПРО ПЕНСІЇ

Шамбір Наталія
Призначення і виплата пенсій по-новому. Пенсія за віком та вислугу років (Продовження)
З 1 жовтня 2011 року, з ухваленням Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» в Україні встановлено єдиний для чоловіків і жінок вік виходу на пенсію — 60 років. Проте у період до 1 січня 2015 року збережено вік виходу на пенсію жінок після досягнення 55 років. Які ж жінки мають таке право? Усе про пенсії за віком та вислугу років. Цікаво також буде дізнатися, що для тих жінок, які підуть на пенсію пізніше установленого віку, передбачено компенсатор. Подано перелік осіб, які мають право дострокового виходу на пенсію. Про все це — в матеріалі статті.

УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ

Цимбалюк Світлана
Компенсаційний пакет: сучасне розуміння та порядок формування (Закінчення)
Автор стверджує, що розроблення компенсаційного пакета — одне з найважливіших, стратегічних завдань в управлінні підприємством. Визначає вимоги, яких треба дотримуватися керівництву під час формування компенсаційного пакета, розповідає про механізм виплати винагороди, який має узгоджувати й поєднувати матеріальні інтереси працівників зі стратегічними завданнями підприємства. Хочете знати, як, проектуючи складові компенсаційного пакета, враховувати потреби, інтереси та очікування працівників, вимоги трудового законодавства та не підривати економічну спроможність підприємства і його конкурентоспроможність — читайте про це все у матеріалі статті.

ПРАВОВА ІНФОРМАЦІЯ

Наказ Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку здійснення Державною службою України з питань захисту персональних даних державного контролю за додержанням законодавства про захист персональних даних» від 22 червня 2012 року № 947/5

 • Лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України «Щодо згоди на обробку персональних даних» від 19 квітня 2012 року № 1/9-302
 • Лист Державної служби України з питань захисту персональних даних «Щодо персональних даних» від 2 квітня 2012 року № 10/1106-12
 • Роз’яснення Державної служби України з питань захисту персональних даних «Щодо згоди на обробку персональних даних» від 5 червня 2012 року № 10/2302-12
 • Рекомендація Державної служби України з питань захисту персональних даних «Ліквідація юридичної особи. Що робити з персональними даними?» від 8 червня 2012 року