Передплати журнал

«Оптимізації трудових відносин в період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»: відповідь на запитання з 5 модуля


У посібнику «Оптимізації трудових відносин в період воєнного стану: ТОП-55 відповідей», який підготувала редакція «КАДРОВИК.UA», є 6 тематичних модулів, що складаються з теоретичної частини й запитань кадровиків. Розглянемо запитання з п’ятого модуля «Звільнення працівників: зміни законодавства».

Чи можуть працівника звільнити за прогул під час дії воєнного стану?

Закон України від 15 березня 2022 року № 2136-IX не містить заборони щодо звільнення працівника на підставі пункту 4 статті 40 Кодексу законів про працю України, тобто за прогул (у т. ч. відсутність на роботі більше ніж 3 години протягом робочого дня) без поважних причин. Але при цьому роботодавцю треба усвідомлювати, що такий прогул має бути вчинений працівником саме без поважних причин.

Тобто для дотримання процедури звільнення працівника за прогул роботодавець має отримати від нього пояснення щодо відсутності, для того щоб виключити причину відсутності, яка буде пов’язана з проведенням бойових дій на відповідній території, побоюванням працівника за життя та здоров’я.

В умовах воєнного стану лише зажадати пояснень від працівника буде недостатньо, оскільки факти мають бути ретельно з’ясовані.

Також слід зазначити, що звільнення працівника, який не з’являється на роботі внаслідок обставин, пов’язаних із бойовими діями, можливе тільки за наявності відповідної заяви працівника про звільнення. Звільнення за прогул без поважної причини в такій ситуації неприпустиме.

Більше відповідей на запитання шукайте в ексклюзивному посібнику «Оптимізації трудових відносин в період воєнного стану: ТОП-55 відповідей» від редакції журналу «КАДРОВИК.UA».

Матеріали до теми


Поважні причини неприбуття до військкомату: які зміни вніс Уряд
Кабінет Міністрів України вніс зміни до Переліку поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття військовозобов’язаного чи резервіста для призову на збори. ...
Чи надають обов’язкову неоплачувану відпустку без заяви роботодавцю: приклад Верховного Суду
Верховний Суд розглянув спір звільненої працівниці й роботодавця, предметом якого стало звільнення через прогул, адже працівниця не подала особисто роботодавцю ...
Додаткові підстави звільнення з військової служби під час воєнного стану: Закон набув чинності
1 жовтня набув чинності Закон України від 20 вересня 2022 року № 2599-IX «Про внесення зміни до статті 26 Закону ...