В Україні посилять процедуру перевірки медичних висновків про тимчасову непрацездатність.
Перевірка обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності проводитимуть посадові особи органів Пенсійного фонду із залученням уповноважених лікарів в разі потреби перевірки медичних висновків про непрацездатність. Про це йдеться в законопроєкті Кабміну № 11418, який рекомендував прийняти за основу Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики.
Законопроєктом пропонується:
- ввести до Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) поняття «уповноважений лікар» як особу, уповноважену на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності;
Раніше писали: Процес проведення перевірок листків непрацездатності пропонується вдосконалити
- визначити осіб, уповноважених на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, зокрема це посадові особи органів Пенсійного фонду України із залученням уповноважених лікарів в разі необхідності перевірки медичних висновків про тимчасову непрацездатність;
- передбачити відповідальність лікарів за формування необґрунтованих медичних висновків про тимчасову непрацездатність, на підставі яких створюється листок непрацездатності
- ввести на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування видачу листка непрацездатності в паперовій формі, який є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також вагітності та пологах.
Отже, саме листки непрацездатності у паперовій формі будуть підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах.
Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій непрацездатності»
У разі видачі листка непрацездатності у паперовій формі для особи, яка працює за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із провадженням підприємницької чи іншої діяльності, підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності у паперовій формі, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно провадять підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію паперового листка непрацездатності засвідчує заклад охорони здоров’я, який його видає.
В свою чергу, Пенсійний фонд вважає, що проект потребує уточнення у частині доповнення переліку лікарів, які несуть відповідальність за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, лікарями, які працюють у фізичних осіб – підприємців, які провадять господарську діяльність з медичної практики.
Слід зазначити, що на сьогодні відповідно до Закону № 1105 листки непрацездатності формуються програмними засобами електронного реєстру листків непрацездатності. Порядком видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженим наказом МОЗ від 17 червня 2021 року № 1234 «Про затвердження Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності», визначено механізми видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності.
Проте наказом МОЗ України від 01 червня 2021 року № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки» в окремих випадках передбачено можливість видачі листків непрацездатності в паперовому вигляді.
Джерело: Судово-юридична газета