Перевірка оформлення трудових відносин з працівниками


Питання легалізації зарплати набуло великої актуальності, адже від отриманої офіційно зарплати залежить рівень соціального захисту людини. Ця тема не лише поєднує інтереси працівників, роботодавців та держави, а й безпосередньо впливає на рівень життя населення.  

Головне управління ДПС у м. Києві спільно з органами місцевого самоврядування проводить комплекс заходів, спрямованих на детінізацію відносин у сфері зайнятості та доходів населення, зокрема, фахівцями столичного управління податкової служби постійно проводиться роз’яснювальна робота з цього напрямку.

Разом з тим, Головне управління ДПС у м. Києві інформує, що у разі наявності та/або отримання контролюючим органом інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, контролюючий орган має право на проведення перевірки (документальної планової, позапланової та фактичної) суб’єкта господарювання щодо дотримання роботодавцем законодавства в частині укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підп. 78.1.13 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, далі — ПКУ).

Відповідно до пункту 80.6 ПКУ під час проведення фактичної перевірки в частині дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з’ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці працівника.

Зокрема, перевіряються:

• штатний розпис; табелі обліку робочого часу;

• трудові договори (контракти);

• цивільно-правові договори;

• повідомлення, направлені до органів ДПС про прийняття працівника на роботу;

• наказ (розпорядження) і заява про прийняття на роботу;

• документи, що підтверджують нарахування й виплату заробітної плати, авансу, індексації, відпускних і інших нарахувань працівникам;

• податкова звітність та звітність з єдиного внеску;

• інші документи, пов’язані з предметом перевірки.

Для з’ясування факту належного оформлення трудових відносин з працівником, який здійснює трудову діяльність, можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо).

Платник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов’язані з предметом перевірки.

Нагадуємо, що за порушення трудового та податкового законодавства роботодавці, які використовують найману працю неоформлених працівників і неофіційно виплачують заробітну плату несуть адміністративну, фінансову та кримінальну відповідальність.