Порядок заповнення листка непрацездатності в закладі охорони здоров’я визначає Інструкція № 532. При його заповненні важливо дотримуватися положень цього документу, оскільки на основі правильно заповненого ЛН встановлюється поважність причини відсутності працівника на роботі. Також ЛН є підставою для отримання працівником допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах, які виплачуються за рахунок коштів ФСС, а також оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.
Бланк ЛН складається з трьох частин: корінця (відривна частина), лицьового та зворотного боків. Корінець зберігається в закладі охорони здоров’я, заповнений бланк ЛН видається непрацездатному працівникові.
Записи в ЛН здійснюються українською мовою, розбірливим почерком, без помарок, синім, фіолетовим або чорним чорнилом.
Корінець і лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою, зворотний бік — за місцем роботи застрахованої особи.
Відповідно до підпунктів 2.1–2.3 Інструкції № 532 при заповненні корінця підкреслюється слово «ПЕРВИННИЙ» або «ПРОДОВЖЕННЯ ЛИСТКА №», у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім’я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи, дата видачі ЛН, прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі «Підпис одержувача».
Паспортна частина ЛН (прізвище, ім’я та по батькові непрацездатного) заповнюється за даними документів, відомості про місце роботи — зі слів непрацездатного.
На лицьовому боці бланку ЛН згідно з пунктом 3.1 Інструкції № 532 підкреслюється слово «ПЕРВИННИЙ» або «ПРОДОВЖЕННЯ ЛИСТКА №» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров’я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності»; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами — назва місяця, цифрою вказується рік); прізвище, ім’я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва та місцезнаходження підприємства (повністю).
Далі вносять дані про первинний (у перший день видачі ЛН) і заключний діагнози хворого та шифр діагнозу відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я десятого перегляду, ухваленої 43 Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я 1 січня 1993 року.
Для оплати ЛН має значення правильне заповнення графи «Причина непрацездатності:», в якій підкреслюється відповідна причина звільнення від роботи. Не всі ЛН, отримані через зазначені у бланку листка непрацездатності причини, оплачуються за рахунок ФСС.
Листок непрацездатності, в якому зазначено, що причиною непрацездатності, позначеною цифрою «2», є професійне захворювання та його наслідки або позначеною цифрою «4» — нещасний випадок на виробництві та його наслідки, оплачується за рахунок ФСС.
Автор — Микола Постернак, експерт із питань соціального страхування
Докладніше про порядок заповнення листка непрацездатності за місцем роботи працівника тощо — у журналі «Довідник кадровика», спецвипуск 3’2016