Яких умов треба дотримуватися, проводячи атестацію? Як правильно оформити протокол засідання атестаційної комісії? Що зазначають в атестаційному листі? У який строк працівника повідомляють про результати атестації?
Проведення засідань атестаційної комісії
Перше засідання комісія може провести до початку атестації працівників як такої з метою розгляду організаційних питань і затвердження переліку запитань, які виносяться на атестацію, якщо розпорядчим актом роботодавця це доручено атестаційній комісії.
Атестаційна комісія проводить засідання відповідно до затвердженого роботодавцем графіка проведення атестації із дотриманням вимог, установлених частинами 7, 9 та 11 статті 11 Закону № 4312, а саме:
1) атестація працівника проводиться лише в його присутності;
2) не допускається оцінювання професійного рівня та кваліфікації працівника за ознаками, що безпосередньо не пов’язані з виконуваною роботою;
3) засідання атестаційної комісії вважається правомочним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її складу.
Під час засідання атестаційна комісія відповідно до пункту 7 Положення № 470 вивчає характеристику працівника та заслуховує його повідомлення про виконувану роботу. Цим же пунктом передбачено присутність на атестації безпосереднього керівника працівника, що атестується.
Галузевими положеннями про атестацію зазвичай розширюється й уточнюється зміст процедури проведення засідання комісії. Наприклад, відповідно до пункту 4.5 Положення № 44:
— у разі відсутності працівника на засіданні членів атестаційної комісії атестації не проводять;
— працівника повідомляють про перенесення атестації на інший день не пізніше ніж за два місяці до її проведення;
— в обов’язковому порядку щодо кожного працівника, який атестується, ведуть протокол засідання атестаційної комісії;
— професійні якості та результати діяльності працівника, який атестується, мають обговорюватися в атмосфері вимогливості й доброзичливості, що унеможливлює прояви упередженості.
Якщо галузевий нормативний документ про проведення атестації працівників відсутній, роботодавець може уточнити вимоги щодо проведення засідань атестаційної комісії в положенні про проведення атестації. Такі уточнені вимоги не мають суперечити законодавству.
Ухвалення рішень атестаційною комісією та їх оформлення
Відповідно до частини 10 статті 11 Закону № 4312 атестаційна комісія відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх на засіданні її членів ухвалює рішення, яке згідно з частиною 12 цієї статті доводить до відома працівника й роботодавця протягом трьох днів після його ухвалення. Тобто рішення про відповідність або невідповідність працівника обійманій посаді чи виконуваній роботі комісія ухвалює після співбесіди з працівником за його відсутності (абзац шостий п. 7 Положення № 470).
У разі рівного розподілу голосів щодо оцінки діяльності працівника, якого атестують, його визнають таким, що відповідає обійманій посаді/виконуваній роботі (абзац другий п. 8 Положення № 470).
Автор — Юлія ЮЗОВА, консультант із кадрового діловодства
Докладніше — у журналі «Довідник кадровика» № 9, 2016