Про обчислення стажу роботи для призначення пенсії за вислугу років


Як обчислюється стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, та страховий стаж при призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», якщо працівник, наприклад, у 2002 році був у відпустці без збереження заробітної плати?

Відповідно до пункту 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 1 січня 2004 року, пенсії за вислугу років призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення особою пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відтак стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років як до 01.01.2004 року, так і після цієї дати, підтверджується відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто на підставі записів, наявних у трудовій книжці, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній — відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі — Порядок).

Водночас, при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, враховується відпустка без збереження заробітної плати тривалістю не більше 1 місяця на рік.

При обчисленні розміру пенсії за вислугу років страховий стаж визначається згідно зі статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:

  • до 01.01.2004 — на підставі записів у трудовій книжці, а за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, відповідно до Порядку;
  • після 01.01.2004 – за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

ПФУ