Реєструйся

Про розмір заробітної плати за першу частину місяця


ЗАПИТАННЯ

В якому розмірі роботодавець зобов’язаний виплачувати заробітну плату працівнику за першу половину місяця (аванс) та які при цьому утримання може з неї здійснювати?

 

ВІДПОВІДЬ

Частиною третьою статті 115 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) визначено, що розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим із виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом), але не менше від оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Виплата «авансу»

Отже, якщо роботодавець виплачує «аванс» за фактично відпрацьований час з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівників, то норма частини третьої статті 115 КЗпП вважатиметься виконаною, ніякого порушення не буде.

Семінар-інтенсив «Запитання гарячої лінії» від проєкту «КАДРОВИК.UA»
Формат: онлайн • Дата проведення: 27 квітня 2023

Зокрема, статтею 10 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» встановлено, що заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

Роботодавець повинен вживати усіх можливих заходів щодо забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Крім цього, при кожній виплаті заробітної плати утримується із неї ПДФО (18 %) і військовий збір (1,5 %), а іноді проводяться ще і додаткові утримання, наприклад профспілкові внески чи аліменти.

Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»
Для довідок: 0 (800) 219-977

Законодавство дозволяє утримувати із заробітку працівника не більше 20 % додаткових утримань, а в окремих випадках 50 % відповідно до частини першої статті 128 КЗпП.

У разі утримання аліментів на неповнолітніх дітей загальний розмір усіх утримань при кожній виплаті зарплати не може перевищувати 70 % (ч. 3 ст. 128 КЗпП).

Середня заробітна плата за час вимушеного прогулу: як розрахувати — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

ВІД РЕДАКЦІЇ «КАДРОВИК.UA»

Законодавство про працю України не містить такого поняття, як «аванс». Авáнс (фр. avance — випередження) — грошова сума або інші матеріальні цінності, що видаються наперед у рахунок належних платежів за товари, роботи, послуги і т. ін.

Відповідно до вимог статті 115 КЗпП, заробітна плата за першу половину місяця виплачується в розмірі не менше оплати за фактично відпрацьований час, тобто виплата заробітної плати наперед не передбачена.

 

Джерело: Управління Держпраці

Передплата

Матеріали до теми


За порушення законодавства з питань оформлення трудових відносин передбачено відповідальність
СИТУАЦІЯ До Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (далі – Міжрегіональне управління) звернулись 2 особи зі скаргою ...
У профспілках обговорюють законопроєкт «Про колективні трудові спори»
У Будинку Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок за участі представників галузевих облпрофорганізацій, Дніпропетровського відділення Національної служби посередництва та примирення (НСПП), Федерації ...
Дистанційна робота: які податки доведеться сплатити у разі передавання комп’ютера працівнику
ДПСУ в ІПК № 417/ІПК/99-00-21-03-02-06 від 23 лютого 2023 року розглянула питання оподаткування операції з передачі юрособою комп’ютера в користування ...