Законодавство з питань військового обліку вимагає від підприємств, установ та організацій складати й подавати до районних (міських) ТЦК та СП списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць. Такі списки потрібно подавати щороку до 1 грудня. Тож цього року необхідно встигнути це зробити не пізніше за 29 листопада, адже 30 листопада — це вже субота. З’ясуймо, що мають знати роботодавці для складання таких списків.
Обов’язок щодо подання списків визначено в п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою Кабміну від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок № 1487):
«З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:
<…>
складення і подання щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць (додаток 6) <…>»
Нагадаємо, що відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі — Закон № 2232) щодо військового обов’язку громадяни України поділяються на такі категорії:
- допризовники — особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
- призовники — особи, приписані до призовних дільниць;
- військовослужбовці;
- військовозобов’язані;
- резервісти.
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977
У ч. ч. 2 та 3 ст. 14 Закону № 2232 визначено:
«2. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
3. Щороку протягом січня — березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 37 Закону № 2232 на військовому обліку призовників перебувають громадяни віком до 25 років.
Тож нині призовниками є громадяни України чоловічої статі віком від 17 до 25 років.
Форма списку, наведена в додатку 6 до Порядку № 1487, має назву:
«Зведений список громадян ____ року народження, які проживають в _____________ та підлягають взяттю на військовий облік призовників у ____ році»
Слід урахувати, що з 18.05.2024 ця форма змінилася у зв’язку з унесенням постановою КМУ від 16 травня 2024 року № 563 змін до Порядку № 1487.
У примітці до цієї форми вказано таке:
1) список потрібно складати в алфавітному порядку;
2) до списку підлягають унесенню всі громадяни України, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, незалежно від громадянства, відбування покарання в установах виконання покарань, стану здоров’я, постійного чи тимчасового проживання (роботи, навчання);
3) громадяни старшого призовного віку, які не перебувають на військовому обліку, також підлягають унесенню до цього списку, водночас рік їхнього народження потрібно зазначити у графі 2.
Тож у 2024 році до списку потрібно внести:
- працівників 2008 року народження, які мають стати на військовий облік у 2025 році як призовники;
- працівників старшого віку, які не перебувають на військовому обліку та їм не виповнилося 25 років. Тобто якщо на підприємстві з’явився працівник, якому 20 років, то він є громадянином призовного віку, а отже підлягає військовому обліку. І якщо він не надав роботодавцю військово-обліковий документ, який підтверджує взяття його на облік як призовника, то роботодавець має внести відомості про такого працівника до списку.
З огляду на це роботодавець, навіть якщо в нього немає працівників 2008 року народження, зобов’язаний подати список у разі, якщо є працівники старшого віку, які не перебувають на військовому обліку як призовники.
До списку потрібно внести всіх працівників (як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом), які мають стати на військовий облік як призовники.
Список надсилають до ТЦК та СП в паперовій формі. Це доцільно зробити рекомендованим листом з описом вкладення.
Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977
Подавати списки потрібно до ТЦК та СП за місцем реєстрації працівника. Попри те, що цієї вказівки не містить Порядок № 1487, такий висновок можна зробити на підставі того, що персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних і службових даних) щодо призовників за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах і вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладено на відповідні районні (міські) ТЦК та СП (п. 16 Порядку № 1487). Крім того, слід звернути увагу, що список підлягає поданню щодо громадян, які проживають у певному районі чи місті, про що потрібно вказати безпосередньо у формі списку.
Зразок
Додаток 6 до Порядку
(в редакції постанови
Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2024 р. № 563)
ЗВЕДЕНИЙ СПИСОК
громадян 2008 року народження, які проживають
у Дарницькому районі м. Києва та підлягають
(найменування району / міста)
взяттю на військовий облік призовників у 2025 році
Порядковий номер | Прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) | Місце роботи (навчання) та найменування посади | Місце задекларованого / зареєстрованого місця проживання | Відмітка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про дату та номер протоколу засідання комісії про взяття на військовий облік призовників |
1 | Головачук Михайло Іванович | ТОВ «Омега», продавець-консультант | 02095, м. Київ, проспект Миколи Бажана, 1 «к», кв. 1 | |
2 | Пилипчук Олег Ігорьович | ТОВ «Омега», продавець непродовольчих товарів | 02095, м. Київ, вул. Срібнокільська, 22, кв. 1 |
_______
Примітка. Список складається в алфавітному порядку. До списку включаються всі громадяни України, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, незалежно від громадянства, відбування покарання в установах виконання покарань, стану здоров’я, постійного чи тимчасового проживання (роботи, навчання). Громадяни старшого призовного віку, які не перебувають на військовому обліку, також вносяться до цього списку, рік їх народження зазначається у графі 2.
У районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки списки реєструються і підшиваються до окремої справи та зберігаються протягом восьми років.
Джерело: ЛІГА:ЗАКОН
Аудит з питань військового обліку
Комплексний аналіз кадрової документації та перевірка її відповідності вимогам щодо порядку ведення військового обліку
тел.: 0 (800) 219-977 • 067-317-5886
Е-mail: podpiska@mediapro.com.ua