Створюємо робочі місця для осіб з інвалідністю

Дата публікації: 26.02.2018

Чинне законодавство покладає на роботодавців обов’язок щодо працевлаштування осіб з інвалідністю (стаття 172 КЗпП України). Зокрема, підприємства (фізичні – особи підприємці) із середньообліковою кількістю штатних працівників облікового складу в рік від 8 до 25 осіб повинні забезпечити 1 робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю. Якщо цей показник сягає 25 і більше осіб, то норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю збільшиться до 4%.

Згідно із статтею 19 Закону України від 21.03.91 р. №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон № 875) підприємства самостійно працевлаштовують осіб з інвалідністю на створені робочі місця. Із цією метою вони можуть звертатися із заявками про вакансії осіб з інвалідністю у філії обласного центру зайнятості або підшукувати осіб з інвалідністю на вакансію своїми силами.

При цьому, підприємство, що планує працевлаштувати особу з інвалідністю, зобов’язане створити йому робоче місце, в тому числі спеціальне робоче місце, з урахуванням індивідуальних програм реабілітації за рекомендаціями МСЕК. Якщо в документах МСЕК не зазначається потреби створення спеціалізованого робочого місця для особи з інвалідністю, то він може бути працевлаштований на звичайне робоче місце. Слід зауважити, що залучення осіб з інвалідністю до робіт із шкідливими та важкими умовами праці можливе лише за умови, що це не суперечить висновку МСЕК.

Законодавством чітко не прописано процедури атестації робочого місця особи з інвалідністю. Тому, атестація робочого місця може проводитися в загальному порядку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. № 442 «Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці».

Часто така особлива категорія працівників залучається для роботи з ПК. Тому, слід звернути увагу роботодавця, що під час роботи з ПК необхідно дотримуватися Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин ДСанПІН 3.3.2.007-98, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7, та Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, затверджених наказом Держгірпромнагляду України від 26.03.2010 р. № 65.  

Варто нагадати, що за невиконання нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до статті 20 Закону № 875 роботодавець (крім підприємств, установ й організацій, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів) має заплатити штрафні санкції, розмір яких залежить від кількості працюючих на підприємстві за основним місцем роботи:

  • від восьми до 15 осіб, тобто 14 – 0,5 середньорічної заробітної плати по підприємству за кожне робоче місце, не зайняте особою з інвалідністю;
  • понад 15 осіб – середньорічна заробітна плата по підприємству за кожне робоче місце, не зайняте особою з інвалідністю.

Мар’яна Абібуллаєва, завідувач сектору з питань додержання законодавства застрахованих осіб, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Джерело: dspif.gov.ua

Видання для кадровиків Журнали реєстрації