Реєструйся

Трудові відносини роботодавця з працівником починаються із укладення трудового договору


На цьому зауважила головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Сумській області Тетяна Яременко в ефірі передачі на хвилі радіо Ромен. У рамках ВСЕУКРАЇНСЬКОГО ТИЖНЯ ПРАВА фахівець роз’яснила слухачам порядок оформлення трудових відносин задля уникнення порушення прав працівників гарантованих державою.

Згідно із статтею 21 Кодексу законів про працю України трудовим договір є угода між працівником і власником підприємства, уповноваженим ним органом чи фізичною особою (роботодавцем), за якою працівник зобов’язується виконувати визначену роботу, підлягаючи внутрішньому трудовому розпорядку. У свою чергу роботодавець зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Головний державний інспектор зауважила, що трудовий договір укладається, як правило, у письмовій формі, зокрема фахівець звернула увагу слухачів на випадки, в яких це є обов’язковим. А саме,

1) при організованому наборі працівників;
2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров’я;
3) при укладенні контракту;
4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 КЗПпУ);
6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;
7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

У разі порушення роботодавцями вимог трудового законодавства законом передбачені фінансові санкції. Так фактичний допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору, оформлення працівника на неповний робочий час при фактичному виконанні роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, виплати заробітної плати без нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків коштуватиме роботодавцю штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. Порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягне за собою санкцію в десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. Фінансові санкції нараховується за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

За недотримання встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі накладається штраф у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

Недотримання визначених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, несе за собою фінансову відповідальність у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

При визначенні розміру штрафної санкції враховується рівень мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

Фахівець Держпраці наголосила на перевагах легального працевлаштування та закликали громадян цінувати свої трудові права, гарантовані державою, вимагати офіційного працевлаштування, роботодавців – здійснювати свою діяльність у рамках закону.

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Колективні договори і зміни до них підлягають повідомній реєстрації
ЗАПИТАННЯ На підприємстві укладено колективний договір. Чи потрібно про це інформувати державні органи?   ВІДПОВІДЬ Так, колективні договори підлягають повідомній ...
Чи можливе звільнення працівників передпенсійного віку у зв’язку із скороченням штату або чисельності працівників?
Трудовий договір, укладений на невизначений строк, може бути розірваний роботодавцем у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому ...