...
Реєструйся

Трудові відносини в умовах обмеженого електропостачання


Воєнна агресія рф та ракетні удари по об’єктам критичної інфраструктури є причиною екстрених, аварійних чи стабілізаційних відключень електропостачання, що впливають на роботу як організацій та підприємств, так і на працівників, які на жаль за таких умов не завжди можуть виконати той обсяг роботи, який повинні.

Про трудові відносини в умовах обмеженого електропостачання розповів юрист Подільського бюро правової допомоги Сергій Морозов.

Чи можна кваліфікувати відсутність електроенергії за таких умов, як форс-мажор, який спричиняє вимушений простій працівника і чи впливе це на його заробітну плату?

Так справді, зникнення електроенергії можна кваліфікувати як форс-мажор, який спричиняє вимушену зупинку роботи працівника. Крім того, зникнення світла не може статися з вини працівника саме за таких обставин, у яких сьогодні перебуває наша країна.

Що стосується оплати праці за таких обставин, то Кодекс законів про працю зобов’язує роботодавця оплачувати простій працівнику, якщо той стався не з його вини, у розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Чи може роботодавець не платити за простій?

Фактично за законом через відсутність електроенергії роботодавець повинен нести всі пов’язані з цим збитки, і виплатити зарплату за час простою або ж забезпечити співробітника альтернативним джерелом енергії, наприклад, акумуляторами, ноутбуками з батареєю, що можуть працювати без під’єднання до мережі тривалий час, генератором тощо.

Чи можлива дистанційна робота в разі відключення електроенергії?

Організація робочого процесу у форматі дистанційної роботи можлива, однак потрібно врахувати той факт чи зможе працівник виконувати свої повноваження під час тривалої відсутності електропостачання.

Вебінар «Дистанційна робота в умовах воєнного стану» — доступний у записі
Дата проведення: 27 вересня 2022 року

Чи є можливість змінити режим роботи працівників у разі відсутності електроенергії?

Та це можливо. У разі почергових графіків відключення електроенергії для забезпечення виконання працівником своїх повноважень, можна змінити час початку роботи, щоб робочий день починався/закінчувався до або після таких відключень. Також можна перенести час обідньої перерви, щоб вона співпадала з періодом відключення. Це не є порушенням прав працівника, а для роботодавцю це варіант, який дасть йому змогу уникнути зайвих витрат.

Чи зменшеться заробітна плата у разі зміни режиму роботи працівника?

Оплата праці за неповний робочий день або неповний робочий тиждень буде здійснюватися пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. А в разі застосування роботодавцем такого варіанту врегулювання трудового відносин, як зупинення трудового договору, працівник взагалі не отримуватиме заробітної плати протягом часу зупинення дії трудового договору.

Що повинні знати працівники або на що звертати увагу у такій ситуації?

Варто зазначити, що оплата праці є конституційною гарантією, і воєнний стан не є винятком. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для реалізації права працівників на своєчасне отримання зарплати.

Замовляй Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»

Однак потрібно знати і пам’ятати:

  • Якщо із працівником не укладено письмового договору з нефіксованим робочим часом, а просто не нараховується та не виплачується зарплата за час відсутності електроенергії — це незаконно.
  • Якщо роботодавець не оплачує простій, у такому разі він має забезпечити працівника засобами для віддаленої роботи без електроенергії — генераторами, акумуляторами, ноутбуками з батареями тощо.
  • Зникнення електроенергії, через ворожі обстріли, зумовлює невиконання роботи, яке відбувається не з вини працівника, а тому заробітна плата має зберігатися.

Джерело: ПРИВАТНИЙ ПІДПРИЄМЕЦЬ


ЗАПИС вебінару «Спрощений режим трудового договору»

ОСНОВНІ ТЕЗИ ВЕБІНАРУ:
 Коли та на який період можна встановити
 Яких норм КЗпП можна не дотримуватися

Усі вебінари
Індивідуальні кадрові консультації

(063) 590-97-54
(095) 245-17-55
Відділ передплати: podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Розрахунковий період для обчислення середньої зарплати для виплати декретних
Допомогу по вагітності та пологах надають застрахованій особі на підставі листка непрацездатності, сформованого на підставі інформації про медичний висновок за період ...