...
Реєструйся

Трудовий договір та його роль в регулюванні трудових відносин


В умовах ринкової економіки в трудовому праві на перший план виходять договірні методи регулювання праці. Всі питання, пов’язані з договірним регулюванням трудових відносин, завжди залишаються в полі зору законодавства, а практика укладання трудових договорів свідчить про важливість даного методу регулювання суспільних відносин у сфері застосування праці.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Трудовий договір виступає основною формою реалізації свободи праці, включаючи право на працю для кожного, хто бажає працювати. Разом з тим трудовий договір є тією юридичною формою, яка в максимальній мірі надає можливість роботодавцю для вільного здійснення підбору необхідних йому працівників з урахуванням його власних інтересів і потреб. 

Отже, в трудовому договорі відображається, зокрема, договірний принцип регулювання трудових відносин, що дозволяє сторонам вільно і добровільно вибирати один одного. У цьому виявляється важлива соціальна та економічна роль трудового договору.

Трудові договори – це юридичні факти, що виступають підставами виникнення правовідносин, зміст яких визначається законодавчими або підзаконними нормами. При цьому трудовий договір є засобом індивідуального регулювання трудових відносин між роботодавцем та працівником, а умови цього договору повинні відповідати загальним принципам трудового права.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Важливою особливістю сучасного трудового законодавства України є оптимальне поєднання законодавчого і договірного регулювання трудових відносин. Трудовий договір відповідає національним умовам і забезпечує належну безпеку і гнучкість, дозволяючи враховувати реалії ринку праці. Він є способом досягнення згоди між його сторонами. Іншими словами, трудовий договір є засобом гармонізації трудових правовідносин. Оскільки за допомогою трудового договору досягається стабільність трудових правовідносин.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Акцентуємо увагу, що з моменту підписання трудового договору найманий працівник – це працівник, який має трудові права й соціальні гарантії, а саме:

  • гідні та безпечні умови праці;
  • нормований робочий час;
  • оплачувані та неоплачувані відпустки;
  • регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної;
  • можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію;
  • захист від незаконного звільнення;
  • страхові виплати в разі непрацездатності;
  • пільги для неповнолітніх;
  • додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми;
  • захист прав тощо.

Наголошуємо, що роботодавцям необхідно переглянути стан оформлення трудових відносин і відповідно до вимог чинного законодавства про працю офіційно укласти з найманими працівниками трудові договори.

Джерело: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області

Форум-практикум «Трудові відносини 2025: що має знати кожен кадровик та роботодавець»

Матеріали до теми


Статус особи з інвалідністю внаслідок війни: хто має право та як його отримати
Люди, які отримали інвалідність внаслідок поранень, контузій, каліцтв або захворювань під час воєнних дій, мають право на отримання статусу особи ...
Зник безвісти під час служби: що буде з посадою мобілізованого?
У Держпраці надали роз’яснення щодо ситуації, коли мобілізованого працівника визнано безвісти зниклим, і чи має при цьому роботодавець продовжувати зберігати ...
Укладення трудового договору: коли це обов’язково?
ДПС нагадує, що трудові відносини роботодавця з найманим працівником необхідно оформити відповідно до законодавства. Часто роботодавці укладають з працівниками цивільно-правові ...