Порядок вчинення правочинів, заяв та їх підписання регулюється, зокрема, Цивільним кодексом України, Законом України «Про нотаріат» та Порядком вчинення нотаріальних дій, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5.
Як нотаріус переконується, що підпис справжній, і що робити в особливих життєвих обставинах?
Коли особа підписує документ у нотаріуса, він перевіряє справжність підпису цієї особи, спостерігаючи за процесом особисто. Якщо документ підписано заздалегідь, доведеться особисто підтвердити, що це зробила саме ця особа. Для встановлення особи нотаріус використовує документи, перелік яких визначено у статті 43 Закону України «Про нотаріат».
Особисті підписи сторін свідчать про те, що кожна зі сторін однаково розуміє значення, умови правочину та його правові наслідки. Перед тим як поставити підпис, нотаріус зобов’язаний надати можливість уважно ознайомитися з повним змістом документа.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77
Що робити, якщо людина не може підписати документ власноруч?
Закон передбачає рішення для різних ситуацій, щоб захистити права кожного громадянина.
- Якщо людина через фізичний стан чи хворобу не може підписатися, за її дорученням це може зробити інша особа. Це відбувається виключно в присутності самої людини та нотаріуса. Причина, з якої особа не змогла підписати документ, обов’язково зазначається в тексті правочину. Важливо: особа, яка підписує документ замість іншої, не може бути стороною цього правочину або отримувати від нього вигоду.
- Якщо глуха, німа або глухоніма людина є письменною, вона самостійно читає та підписує документ. Якщо ж підписання неможливе, обов’язковою є присутність сурдоперекладача. Він своїм підписом засвідчує, що зміст документа повністю відповідає волі та намірам учасника.
- Якщо особа не володіє мовою, якою ведеться нотаріальне діловодство, текст документа має бути перекладений нотаріусом або перекладачем (усно чи письмово). Особа підписує документ тією мовою, якою володіє.
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua
Важливі аспекти, про які варто пам’ятати:
– Використання факсимільного підпису (штампа з підписом) категорично не допускається.
– Для прозорості та належного обліку, інформація про осіб, які підписали документ на прохання інших (включаючи перекладачів), вноситься до графи 3 реєстру для реєстрації нотаріальних дій, а в графі 7 цього ж реєстру вони ставлять свої підписи.
Джерело: Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції