Реєструйся

Верховний Суд дійшов висновку, що листки непрацездатності від лікарів – ФОПів підтверджують право на виплату


КАС ВС висловив позицію щодо виплати допомоги за листком непрацездатності, виданим лікарем, що провадить медичну практику як ФОП. Йдеться про постанову Верховного Суду від 05 грудня 2022 року у справі № 440/2621/21.

У цьому спорі товариство оскаржило до суду рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соцстрахування України у Полтавській області в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів та сплати штрафу.

Таке рішення прийняте за результатами документальної перевірки, під час якої виявлено порушення дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів, а саме:

нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені за листком непрацездатності, виданим не у встановленому порядку (листок непрацездатності виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я незалежно від форми власності та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП).

Суди попередніх інстанцій, задовольнивши позов, дійшли висновку про те, що застраховані особи мають право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня1999 року № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Верховний Суд, переглянувши справу в касаційному порядку, вказав, що підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності – виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

Суд дійшов висновку, що листок непрацездатності – підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий лікарем, який наділений правом видачі листків непрацездатності, а саме:

  • лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я незалежно від форми власності або лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як ФОП);
  • містить усі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав листок непрацездатності, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров’я «Для листків непрацездатності» тощо.

Суди попередніх інстанцій встановили, що листки непрацездатності видані від імені ФОП, основним видом діяльності якої є загальна медична практика, що підтверджується витягом з ЄДР. На цих листках містяться відтиски печатки та підписи останньої.

Колегія суддів зазначила, що застрахований пацієнт має державні гарантії реалізації своїх прав, зокрема, на відповідне матеріальне забезпечення та страхові виплати, одночасно має право обирати лікуючого лікаря, а тому позбавлення пацієнта – застрахованої особи права на таке матеріальне забезпечення чи страхові виплати без встановлення відсутності у цього пацієнта права на такі виплати є порушенням принципів соціального страхування, встановлених Законом № 1105.

Тож за відсутності відповідальності пацієнта стосовно правильності заповнення листків непрацездатності, а також враховуючи, що сам факт настання страхового випадку за досліджуваним листком непрацездатності не ставиться під сумнів органом Фонду, підстав для повернення коштів Фонду, які були виплачені відповідно до вказаного листка непрацездатності не вбачається.

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA


Читайте в Живому журналі КАДРОВИК.UA

Соціальне страхування: новації-2023

  • Якими нормативно-правовими актами слід користуватися під час оплати «лікарняних»?
  • Чи змінився строк опрацювання роботодавцем «лікарняних»?
  • Які установлено строки звернення за призначенням страхових виплат?

З питань доступу: (095) 245-17-55, podpiska@mediapro.com.ua

Матеріали до теми


Правові наслідки рішення КСУ для педагогів-пенсіонерів
СИТУАЦІЯ Норма про те, що педагогічні працівники державних та комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким ...
Про нарахування єдиного внеску на заробітну плату та допомогу по тимчасовій непрацездатності
ЗАПИТАННЯ Як нарахувати єдиний внесок на заробітну плату та допомогу по тимчасовій непрацездатності, якщо сукупно їх розмір не перевищує мінімальну ...
За яких умов працівники ДПС мають право здійснювати документальні чи фактичні перевірки в неробочий час або вихідні та святкові дні?
Працівники ДПС мають право здійснювати документальні (планові або позапланові; виїзні) чи фактичні перевірки протягом терміну, який визначений у направленні на ...