...
Реєструйся

Відмінності між «переведенням» та «переміщенням» працівника


У процесі трудової діяльності в роботодавця може виникнути потреба в кадрових «перестановках», зокрема переведенні та/або переміщенні працівників. При цьому інколи виникає плутанина з поняттями «переведення» та «переміщення». Зазначені поняття плутають як працівники, так і роботодавці. Тому трапляються помилки у процедурі оформлення переведення та переміщення, які можуть призвести до виникнення трудових спорів.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Тож з’ясуємо, у чому полягає відмінність між поняттями «переведення» та «переміщення», які обмеження та особливості потрібно враховувати під час відповідних кадрових «перестановок» і як правильно їх провести.

Трудовим законодавством України працівникові гарантовано дотримання тих умов трудового договору, які було обумовлено під час його укладення. Водночас відповідно до Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) роботодавець має право за певних умов перевести працівника на роботу, не обумовлену трудовим договором.

Законодавство не визначає поняття «переведення на іншу роботу», а містить лише основні принципи правового регулювання відповідної кадрової «процедури».

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Тлумачення зазначеного поняття, міститься, зокрема, у пункті 31 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів».

Водночас частиною першою статті 32 КЗпП передбачено, що переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, а також переведення на роботу на інше підприємство або в іншу місцевість, хоча б разом із підприємством, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу, та в інших випадках, передбачених законодавством…

Розлогіше про відмінності вищезазначених понять, про особливості переведення працівника на іншу роботу у воєнний час із зазначенням конкретних прикладів та зразків документації — у  журналі КАДРОВИК.UA за листопад 2024 року у статті «Кадрові «перестановки»: переведення та переміщення працівників».

Джерело: КАДРОВИК.UA

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві

Матеріали до теми


5 грудня повідомляємо ТЦК та СП про зміну облікових даних військовозобов’язаних
Сьогодні останній день надсилання до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів ...
Переведення працівника на іншу роботу у разі простою підприємства
Працівники можуть бути переведені за їхньою згодою з урахуванням спеціальності й кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві. Управління ...
Чи можна надіслати трудову книжку поштою на зазначену адресу?
Відповідно до пункту 4.2 глави 4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції ...
Як правильно визначити розряд при прийнятті на роботу
Згідно з відповідними нормативно-правовими актами та практикою, що склалася, прийняття працівників на роботу, як правило, здійснюється на вакантні посади або ...