Вхід

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.


Отримайте БЕЗКОШТОВНО! 
4 основні Посадові інструкції
 Надішлемо їх на вашу електронку
 

ВП ВС підтримала військових пенсіонерів у питанні перерахунку пенсій

Дата публікації: 18.10.2019

16 жовтня Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у зразковій справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19), предметом спору в якій є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі — Закон № 2262).

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, вказавши, що починаючи з 7 березня 2004 року він отримував пенсію відповідно до Закону № 2262, розмір якої становив 83 % сум грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі — Постанова № 704) збільшено грошове забезпечення військовослужбовців. У зв’язку з цим відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року, проте її розмір було зменшено з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення на підставі частини 2 статті 13 Закону № 2262 в редакції, чинній на час перерахунку пенсії.

Позивач стверджував, що оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом і механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 вказаного Закону не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії. Натомість має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.

Тому позивач просив суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення основного розміру призначеної пенсії та зобов’язати відповідача здійснити її перерахунок і виплату в основному розмірі 83 % сум грошового забезпечення.

Житомирський окружний адміністративний суд звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з поданням про розгляд цієї справи як зразкової.

Рішенням КАС ВС позов було задоволено. У свою чергу Велика Палата Верховного Суду погодилася з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримала висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262 на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі — Постанова № 103) немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було встановлено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Водночас застосування цього показника до перерахунку пенсії є протиправним, і тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, і з огляду на принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Отже, Велика Палата ВС дійшла висновку, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України № 2262, яка змін не зазнавала, а також нормами Постанови № 704 та Постанови № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Велика Палата ВС також зауважила, що це рішення зразкове для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв’язку із прийняттям Постанови № 704 відповідно до статті 63 вказаного Закону на підставі Постанови  № 103.

З повним текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 240/5401/18 (провадження № 11-198заі19) можна буде ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень — http://www.reyestr.court.gov.ua.