Встановлені в Україні порядки самоізоляції і обсервації відтепер законні: прийнято Закон


13 квітня 2020 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (проєкт № 3320).

Метою Закону є правове врегулювання питань, пов’язаних з перебуванням громадян в самоізоляції, обсервації, в тимчасових закладах охорони здоров’я в період здійснення заходів з метою протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених у рішенні Кабміну про встановлення карантину, а також розширення повноважень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у разі встановлення карантину на час його дії.

Зокрема, Закон вносить зміни та доповнення до Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб» від 6 квітня 2000 року № 1645-III, якими:

— визначено поняття «самоізоляція», «обсервація», «обсерватор»;

— встановлено, що підстави та порядок обов’язкової самоізоляції, обсервації та госпіталізації визначаються Кабміном у рішенні про встановлення карантину;

— передбачено видачу та оплату лікарняних на період перебування осіб в самоізоляції, обсервації, в тимчасових закладах охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталях);

— визначено умови виїзду громадян із зони карантину (після проведення медичного обстеження та отримання відповідної медичної довідки в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я).

Крім того, Законом надається право органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування у разі встановлення карантину на час його дії утворювати відповідно до потреби тимчасові заклади охорони здоров’я (спеціалізовані шпиталі) та обсерватори з метою додаткового забезпечення надання медичної допомоги населенню.

Запропоновані Законом норми обмежені у часі та будуть діяти на період встановлення карантину (COVID-19) та протягом 30 днів з дня його відміни.

На цей період Законом також дозволено обробка персональних даних без згоди особи, виключно з метою здійснення протиепідемічних заходів.

Це стосується виключно даних про особу, яка захворіла на COVID-19, збір яких передбачено обліковою формою № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, надзвичайну реакцію на щеплення», затвердженою Наказом МОЗ України від 10 січня 2006 року № 1.

Зокрема, мова йде про відомості щодо стану здоров’я, місця госпіталізації, прізвища, ім’я, по батькові хворого, дати його народження, місця проживання, роботи/навчання. Законопроектом передбачено, що протягом 30 днів після закінчення періоду встановлення карантину, такі дані підлягають знеособленню, а у разі неможливості знищенню.

Сьогодні комітет ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді невідкладно включити зазначений законопроект до порядку денного позачергового засідання Верховної Ради України дев’ятого скликання та за результатами розгляду законопроекту в першому читанні прийняти його за основу та в цілому як Закон, що і було зроблено.

Матеріали до теми


Печатка на першій сторінці трудової книжки: що варто знати
Пунктом 2.12 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту ...