...
Реєструйся

Встановлення факту існування трудових відносин


Офіційні роз’яснення надав щодо факту встановлення трудових відносин Дмитро Перепелиця, директор Богодухівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Якщо трудовий договір між сторонами не укладений, трудові відносини по факту не закріплено (правовідносини відсутні). Але у разі виконання особою трудових обов’язків (фактичного перебування в трудових відносинах) і небажання роботодавця оформити дані трудові відносини належним чином, особа змушена доводити факт перебування з конкретним роботодавцем у трудових відносинах. Це можна зробити як у позасудовому, так і в судовому порядку.

Підтвердження факту перебування в трудових правовідносинах в позасудовому порядку

Є два шляхи підтвердження такого факту:

  1. Шляхом переговорів з роботодавцем (якщо стоїть питання виплати зарплати за фактично відпрацьований період і після оплати особа припиняє відносини з роботодавцем). При цьому особа повинна пам’ятати, що офіційне працевлаштування гарантує працівнику сплату роботодавцем внеску на обов’язкове соціальне страхування, запис в трудовій книжці, який підтверджує трудовий стаж, перебування на конкретній посаді.
  2. Звернення одночасно із заявами до Управління Держпраці України та Державної податкової служби України, в тому числі через відкриті електронні реєстри даних органів за допомогою електронно-цифрового підпису, скориставшись доступом до мережі Інтернет.

Спори щодо встановлення факту трудових правовідносин або встановлення факту укладення трудового договору розглядаються у судовому порядку (стаття 315 Цивільного процесуального кодексу України).

Фізична особа має право звернутися до суду за місцем її проживання (реєстрації місця проживання) із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення (у даному випадку факту трудових відносин).

При зверненні до суду з відповідною заявою необхідно зазначити:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;
  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
  • докази, що підтверджують факт (такими доказами може бути наказ про прийняття на роботу, наказ про звільнення, накази про здійснення трудової діяльності, довідки про нарахування та виплату заробітної плати, наявність трудового договору, допущення працівника до роботи, виконання трудової функції та обсягу робіт, ознайомлення його з правилами внутрішнього трудового розпорядку, показання свідків, тощо).

Судовий збір за подання заяви до суду про встановлення факту трудових відносин складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (стаття  4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI).

Слід пам’ятати, що роботодавці несуть відповідальність за неофіційне працевлаштування працівників.

Джерело: Координаційний центр надання безоплатної правової допомоги

Матеріали до теми


Відповідь ПФУ на запит редакції щодо відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років та страхового стажу
Нещодавно головна редакторка журналу «КАДРОВИК.UA» звернулася із запитом до Пенсійного фонду України (ПФУ) щодо надання детальних роз’яснень про те, чи ...
Нові правила: як отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю
Кабінет Міністрів України оновив правила надання компенсацій за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю. Відповідні зміни затверджено постановою №273 ...
Можливості вебпорталу електронних послуг оновлено
Останнім часом внесено зміни у програмне забезпечення надання електронних послуг засобами вебпорталу Пенсійного фонду України. Найбільше змін впроваджено у Кабінеті ...
Відпустка перервалась через лікарняний: як це впливає на зарплату і страхові виплати
Якщо працівник захворів під час щорічної відпустки, він все одно має право на отримання лікарняних. Такі виплати починаються з шостого ...