...
Реєструйся

Виплати пенсій на ТОТ: що варто знати


Уряд ухвалив рішення, яке врегульовує питання пенсійних коштів тих людей, які через війну залишилися на тимчасово окупованих територіях і втратили контакт із банком. Зміни передбачають переведення пенсійних коштів внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО), які понад рік не користувалися своїми рахунками або не проходили ідентифікацію, на зберігання до ПФУ.

На рахунках таких пенсіонерів в «Ощадбанку» станом на 1 жовтня 2023 року накопичено понад 10 мільярдів гривень, які залишалися без руху, оскільки люди не користувалися картками і не взаємодіяли з банком.

Щоб забезпечити прозорий облік цих коштів, Законом України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» було передбачено, що кошти таких пенсіонерів зберігатимуться у ПФУ.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

При цьому право на ці гроші повністю залишається за пенсіонерами, на чиї рахунки вони були нараховані. Якщо власники коштів живі або у них є законні спадкоємці (родичі, які мають право на отримання цих грошей), вони можуть отримати кошти одним платежем в повному обсязі

У Мінсоцполітики звертають увагу, що дана норма стосується виключно коштів тих отримувачів пенсій, які одночасно відповідають таким умовам:

  • є (або були) ВПО з територій, окупованих до 24.02.2022 р.;
  • отримували пенсію, як ВПО до початку повномасштабного вторгнення;
  • не користувалися пенсійним рахунком понад один рік або не проходили фізичну ідентифікацію понад шість місяців.

Кошти людини, яка наразі пройшла фізичну ідентифікацію або пройде її до моменту фактичного перерахування коштів з рахунка до ПФУ, залишаються на рахунку в банку і не переводяться до ПФУ.

Що зміниться найближчим часом?

Після формування списків ПФУ та передачі їх до «Ощадбанку», банк здійснюватиме перерахування коштів за графіком, який встановить Мінфін за погодженням із НБУ.

Право на пенсію та повний обсяг нарахованих коштів зберігається за власником. Для отримання повернутих сум пенсій необхідно буде подати заяву до ПФУ:

  • особисто;
  • через вебпортал ПФУ;
  • в «Ощадбанку».

Після подання заяви кошти виплачуються одноразово в повному обсязі на банківський рахунок.

У разі смерті отримувача, невиплачені кошти можуть отримати його родичі (спадкоємці).

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Що можна зробити вже зараз?

Щоб пенсійні кошти залишалися доступними без будь-яких змін, необхідно пройти фізичну ідентифікацію одним із зручних способів:

  • у відділенні «Ощадбанку»;
  • у територіальному органі ПФУ;
  • шляхом відеоідентифікації через вебпортал електронних послуг ПФУ;
  • через авторизацію на вебпорталі ПФУ або Єдиному державному вебпорталі електронних послуг із використанням кваліфікованого електронного підпису.

Джерело: Мінсоцполітики

Набір шпаргалок «Відповідальність за порушення військового обліку»

Матеріали до теми


До 1 жовтня всім отримувачам соцвиплат належить пройти ідентифікацію в ПФУ
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11 червня 2025 року № 695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної ...
Новий порядок індексації пенсій: законопроєкт від Мінсоцполітики
Міністерство соціальної політики підготувало законопроєкт, який запроваджує єдиний формат індексації пенсій в Україні. Прив’язку спеціальних пенсій до зростання зарплат буде ...
Як діяти під час повітряної тривоги: на роботі, в укритті та під час комендантської години
В умовах воєнного стану сигнали повітряної тривоги стали частиною щоденного життя мільйонів українців. Їх оголошення впливає не лише на безпекову ...