...
Реєструйся

Відпустка для догляду за дитиною: як бути з двома посадами?


Працівниця, яка обіймає посади практичного психолога (0,75 ставки) та педагога-організатора (0,25 ставки) у закладі освіти, після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами виходить на роботу лише на посаду практичного психолога. Як забезпечити збереження за працівницею посади педагога-організатора на період її відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки лише після виповнення дитині 3 років вона зможе повернутися до повного навантаження?

 

Щодо основного місця роботи та сумісництва

Відповідно до частини четвертої статті 179 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) та частини першої статті 18 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства.

У частині першій статті 181 КЗпП вказано, що відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини четверта та сьома ст. 179 КЗпПнадаються за заявою матері (батька) дитини або осіб, зазначених у частині восьмій статті 179 КЗпПповністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) роботодавця.

Отже, щоб оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, працівниця подає заяву як за основним місцем роботи, так і за місцем роботи за внутрішнім сумісництвом, на підставі чого видається відповідний наказ (розпорядження).

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

1. Основне місце роботи
Місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, та визначене ним як основнезгідно з поданою заявою (до відкликання) та відомостями, що обліковуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування на її підставі (ч. 1 п. 12 ст. 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»)

2. Сумісництво
Згідно зі статтею 1021КЗпП сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця — фізичної особи (далі — підприємство).
Сумісництво може бути зовнішнім або внутрішнім.
Зовнішнє сумісництво — робота виконується на іншому підприємстві чи в суб’єкта підприємництва.
Внутрішнє сумісництво — робота на тому самому підприємстві, що є для працівника одночасно основним місцем роботи.
Як за внутрішнім, так і зовнішнім сумісництвом укладається окремий трудовий договір.
Облік робочого часу за внутрішнім сумісництвом ведеться окремо від обліку робочого часу за основною посадою

 

Щодо оформлення заяви

У тексті заяви потрібно зазначити:


Прошу надати відпустку для догляду за дитиною (прізвище, ім’я та по батькові дитини), до досягнення нею трирічного віку, з 10 січня 2025 року до 1 листопада 2027 року.


До заяви слід додати копію свідоцтва про народження дитини.

На період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку роботодавець має право прийняти іншого працівника для заміщення тимчасово не зайнятої посади за строковим трудовим договором (ст. 23 КЗпП).

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

У тексті заяви інший працівник має вказати:


Прошу прийняти мене на посаду (назва посади) за строковим трудовим договором з 10 січня 2025 року на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (прізвище, ім’я, по батькові працівниці) до дня її фактичного виходу з цієї відпустки.


Згідно з частиною дев’ятою статті 179 КЗпП та частиною четвертою статті 18 Закону № 504 за бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині восьмій статті 179 КЗпП та частині третій статті 18 Закону № 504 (бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів) у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 21 99 77

За угодою між працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, в т. ч. таку, що знаходиться під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, роботодавець зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень (ст. 56 КЗпП).

 

Законодавством не визначено, де саме, особа, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, має працювати на умовах неповного робочого часу: на основній посаді чи на посаді за сумісництвом…

Ще більше корисних матеріалів від провідних експертів й аналітиків знайдете на шпальтах Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 4-2025. Статті доступні тільки для передплатників видання.

Докладніше про ситуацію щодо того, як забезпечити збереження за працівницею посади педагога-організатора на період її відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, про особливості оформлення заяви, наказу — читайте у квітневому випуску журналу у статті головного спеціаліста департаменту освіти і науки Рівненської ОДА Олени Павлюк «Чи можна зберегти 2 посади на час відпустки для догляду за дитиною?».

Джерело: КАДРОВИК.UA

Авторський дистанційний курс підвищення кваліфікації кадровиків від Вікторії Ліпчанської. Вищий рівень

Матеріали до теми


Можливості вебпорталу електронних послуг оновлено
Останнім часом внесено зміни у програмне забезпечення надання електронних послуг засобами вебпорталу Пенсійного фонду України. Найбільше змін впроваджено у Кабінеті ...
Експерт КАДРИ.UA консультує: щодо надсилання трудової книжки поштою в межах України та за кордон
До онлайн-системи «КАДРИ.UA» цього тижня надійшло запитання від кадрового департаменту одного з наших партнерів про те, як можна безпроблемно передати ...