Які права має матір-ФОП

Дата публікації: 14.08.2019

 

На що має право мама-ФОП? Чи передбачені для неї якісь виплати для догляду за дитиною? І на що вона претендувати не може на відміну від жінок, які працюють як наймані працівники?

Надання жінкам фізичним особам — підприємцям (далі — жінка-ФОП) допомоги по догляду за дитиною регулюють такі законодавчі та нормативно-правові акти:

  • Кодекс законів про працю (КЗпП);
  • Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII;
  • Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР;
  • Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV;
  • Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751

Жінка-ФОП має право на отримання допомоги із Фонду соціального страхування через тимчасову втрату працездатності. Так, громадяни мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за умови сплати єдиних соціальних страхових внесків (ЄСВ) за ставкою 22 % від мінімальної заробітної плати (за 1 календарний місяць) до Фонду (і це є обов’язковою умовою). При цьому допомогу по вагітності та пологах виплачують: 

«з огляду на нараховану заробітну плату (дохід), з якої сплачуються страхові внески, але не більше ніж розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час настання страхового випадку» (п. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105-XIV).

Повну версію статті читайте в журналі «Діловодство» № 7-8, 2019, с. 52.