За порушення процедури страйку працівники платитимуть роботодавцю — законопроект від влади

Дата публікації: 14.01.2020

Від висунення вимог працівниками до страйку має пройти щонайменше 15 днів.

У парламенті зареєстровано законопроект «Про страйки та локаути» від 27 грудня 2019 року № 2682, поданий групою депутатів від правлячої більшості. Він має прийти на зміну Закону про колективні трудові спори. Законопроект пропонує прибрати з українського правового поля процедуру колективного трудового спору.

Натомість пропонується введення страйкової процедури, що складається з:

а) висування вимог;

б) переговорів;

в) попередження про страйк;

г) страйку;

ґ) припинення страйку.

Висування вимог здійснюється шляхом збору підписів більш як половини працівників підприємства або його підрозділу. Також вимоги може висунути профспілка, що об’єднує більшість працівників підприємства чи його підрозділу.

Мінімальний строк від висування вимог до страйку становить 15 днів. Якщо вимоги стосуються виплати заборгованої зарплати та невиконання колективного договору, строк скорочується до 5 днів.

Переговори ведуться у формі, обраній сторонами протягом всієї страйкової процедури.

Якщо за 5 днів до страйку сторони не досягли консенсусу, представники працівників зобов’язані направити попередження про страйк місцевим органам державної влади та самоврядування.

Увесь час з моменту отримання повідомлення і до моменту початку страйку роботодавець може зупинити роботу підприємства за погодженням з представниками працівників.

З моменту початку страйку працівники мають право не виконувати роботу повністю або частково, не виходити на роботу, в робочий час брати участь у масових заходах, бойкотах та блокаді.

В той же час, роботодавець наділений правом через суд обмежити здійснення працівниками права на страйк як в цілому, так і окремо блокування працівниками відвантаження продукції.

Крім того, у разі порушення працівниками встановленої законом процедури роботодавець отримує право на відшкодування втрат, понесених від незаконного страйку.

Якщо ж страйк є законним, він є форс-мажорною обставиною для роботодавця за його зобов’язаннями, а сам роботодавець має право на отримання страхових виплат, у разі, якщо убезпечив свої страйкові ризики.

Страйк припиняється представниками працівників у односторонньому порядку або на підставі угоди про виконання вимог страйку.