Заборона перевірок бізнесу, надомна робота і примусова ізоляція під час карантину — законопроєкт МОЗ


Міністр охорони здоров’я озвучив ключові заходи, які влада пропонує вжити для підвищення ефективності боротьби з коронавірусом

Міністр охорони здоров’я Ілля Ємець 13 березня представив народним депутатам та представникам профільних відомств законопроєкт «Про першочергові рішення, пов’язані з запобіганням, профілактикою та ліквідацією коронавірусу COVID-19, інших інфекційних захворювань пов’язаних з ним, а також дій при кризових ситуаціях щодо запобігань поширенню епідемії». Про це повідомило на своєму сайті Міністерство охорони здоров’я.

Наразі текст законопроєкту відсутній у загальному доступі. Але, як інформує МОЗ, законопроєкт передбачає:

1. Спрощення процедури закупівлі товарів, робіт та послуг для запобігання та боротьби з коронавірусом, що дозволить пришвидшити процес закупівлі засобів індивідуального захисту та тест-систем.

2. Можливість працівникам виконувати роботу з дому.

3. Заборону на проведення масових заходів із чисельністю понад 200 осіб.

4. Заборону на проведення заходів державного нагляду та контролю на час здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням та боротьбою з коронавірусом.

5. Посилення контролю в’їзду та виїзду на територію України. Нагадаємо, Україна на 2 тижні закриває кордон для іноземних громадян.

6. Чіткий алгоритм примусової ізоляції та самоізоляції, а також відповідальності за недотримання карантину.

Народні депутати підтримали таку ініціативу МОЗ, активно обговорили і внесли в неї декілька правок у ході засідання Робочої групи при Комітеті ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Тим самим законопроєкт від МОЗ має стати основою для напрацювання законодавчих пропозицій, спрямованих на запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19.

Як повідомляв Укрінформ, раніше голова ВРУ Дмитро Разумков на брифінгу 13 березня висловив сподівання, що до середини наступного тижня парламент проведе позачергове засідання для ухвалення документів, необхідних для протидії поширенню коронавірусу.

Українська влада має розпочати відверту розмову із суспільством про коронавірус та діяти більш рішуче у зв’язку з розповсюдженням цієї інфекції в Європі. Про це висловилася заступниця голови ВРУ Олена Кондратюк. Також, на її думку, слід подумати про компенсаційні механізми для бізнесу у зв’язку з переходом на дистанційний режим роботи та можливі економічні втрати від карантину.

До речі, голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія в ефірі одного з телевізійних ток-шоу повідомив, що лідери депутатських фракцій очікують від Ради нацбезпеки упродовж двох-трьох днів підготовку переліку всіх законопроєктів, які потрібно буде терміново міняти. Наприклад, щоб змінити закон про держзакупівлі й мати можливість негайно закуповувати без тендеру ті речі, які потрібно буде закуповувати в такій надзвичайній ситуації.

Також відомо, що двома народними депутатами уже зареєстровано у парламенті проєкт Закону про внесення зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо вжиття невідкладних заходів у боротьбі з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19 (від 13 березня 2020 року № 3213). Його текст наразі відсутній у загальному доступі. Але можна припустити, що законопроєкт передбачає надання повноважень Кабміну та/або іншим органам влади на закупівлю товарів, робіт і послуг, необхідних для запобігання поширенню коронавірусу, без дотримання стандартних процедур публічних закупівель.