Реєструйся

Запитання — відповідь щодо переходу на пенсію за віком


До Пенсійного фонду України (далі — ПФУ) звернулися з таким питанням:

Я вже 3 роки отримую пенсію по інвалідності ІІ групи. Цього місяця мені виповнилося 60 років, я продовжую працювати й за цей час за перерахунком пенсії не звертався. Підкажіть, чи варто мені переходити з пенсії по інвалідності на пенсію за віком?

ПФУ відповідає

Відповідно до статті 10 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058) людині, яка має право на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Питання вибору того чи іншого виду пенсії людина вирішує сама, як правило, з точки зору доцільності — більшого розміру.

Водночас при прийнятті рішення про перехід із пенсії по інвалідності на пенсію за віком потрібно враховувати, що пенсія по інвалідності ІІ групи призначається в розмірі 90 % від пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27, 28 Закону № 1058.

При цьому під час обчислення розміру пенсії по інвалідності до страхового стажу зараховується додатковий стаж — період із дня встановлення інвалідності до досягнення шістдесятирічного віку. При обчисленні пенсії за віком ураховується лише відпрацьований страховий стаж, додатковий стаж не враховується. Тобто, якщо одержуючи пенсію по інвалідності, пенсіонер продовжував працювати й за нього (або він сам за себе як ФОП) було сплачено внески, то він набув страховий стаж, який буде враховано при переході на пенсію за віком.

І ще одна особливість. Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058 пенсіонеру, який після призначення пенсії по інвалідності продовжував працювати й набув не менш як 24 місяці страхового стажу та вперше переходить із пенсії по інвалідності на пенсію за віком, застосовується середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком.

Статтею 26 Закону № 1058 визначено, що для призначення пенсії після досягнення віку 60 років у 2022 році необхідно мати не менше як 29 років страхового стажу.

Тож, якщо пенсіонер досяг віку 60 років і має не менше 29 років страхового стажу, він може перейти з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.

Важливо! Переведення з одного виду пенсії на інший відбувається з дати подачі заяви за матеріалами пенсійної справи й з урахуванням додаткових документів про стаж або стаж і заробіток (у разі доцільності), які не враховані в пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії.

Індивідуальна кадрова онлайн-консультація з експертом особисто (ZOOM, VIBER, SKYPE). Послугу можна замовити за посиланням.

Джерело: Пенсійний фонд України

Матеріали до теми


Безплатна юридична допомога для родин зниклих безвісти
У межах підписаного меморандуму про співпрацю між Офісом Уповноваженого зі зниклих безвісти й Координаційним штабом з надання правової допомоги родини ...
Довідка про зарплату за період до 1 липня 2000 року при призначенні пенсії: обов’язковий документ чи ні
Відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при обчисленні пенсії враховується ...
Зарахування періоду догляду за дитиною до страхового стажу для розрахунку «лікарняного»: запитання — відповідь
Чи зараховується до страхового стажу для розрахунку «лікарняного» період догляду матері за дитиною до 3-х років із липня 2012 по ...
Чи оплатять заяви-розрахунки, які ФССУ прийняв, але не встиг профінансувати до 1 січня: відповідь Фонду
Наприкінці минулого року фахівці Фонду соціального страхування України (далі — ФССУ) здійснювали фінансування заяв-розрахунків в оперативному режимі — кошти для ...