...
Реєструйся

Небезпеки “неофіційного” працевлаштування


Працівник почав роботу, а роботодавцю треба протягом 5 (п’яти) днів здійснити видачу наказу про його прийом на роботу і зробити запис у його трудовій книжці (п. 1.1. Інструкції КабМіну про порядок ведення трудових книжок працівників). Працівник ставить власноручний підпис, і він тепер “оформлений”. Але буває, коли “оформлення” не відбулося, а ви про це навіть не знаєте. Про недоліки “нелегального” працевлаштування пише кадровий портал rabota.ua.

Подивимося на це з боку роботодавця. КЗпП, Цивільний, Господарський і Кримінальний кодекси, а ще маса інших законів вимагають від роботодавця масу витрат часу, сил і грошей у зв’язку зі створенням робочого місця: облаштувати це місце, орендувати техніку і офіс, найняти відділ кадрів, бухгалтерів, юристів для того, щоб вони створювали ті неймовірні стоси паперів, які супроводжують найм працівника. Адже треба скласти і мати на підприємстві: трудовий договір, посадову інструкцію, правила внутрішнього трудового розпорядку, накази про прийом на роботу, переведення з роботи (наприклад, у зв’язку з підвищенням у посаді), звільнення (якщо трапилося), відомості про розрахунки і виплати заробітної плати, відомості про відпустки, лікарняні листи, повідомлення про характер і умови праці … О, схоже, бібліотекар також знадобиться!.. Все це скласти по поличках по порядку.

І поряд з цим треба віддати більше 57% податків тільки у зв’язку з офіційною заробітною платою нового працівника. І власне заробітну плату, звичайно!

Тепер погляд з точки зору працівника.

11 років він навчався в школі, потім ще 5 у вузі, потім кілька років на “досвіді роботи”, кілька вдалих або невдалих спроб працювати, а сім’ю треба годувати. А тут HR з їх “хрестоматійними” питаннями про плани на 5 і 10 років (тут би рік протягнути з іпотечним кредитом). І ще роботодавець з його небажанням оформляти офіційно!

Чому працівник повинен про це замислюватися? Адже неоформлений офіційно, він буде позбавлений пенсії (хто знає, що буде в світі через 30-40 років), і взагалі, таке працевлаштування не гарантує йому абсолютно нічого: ні відпустки, ні виплат за лікарняним листком. Навіть заробітну можуть в будь-який момент не дати, і нічого не доведеш.

Закон недосконалий! Ось у чому біда насправді!

Прав і роботодавець, і працівник! Адже обом доведеться знаходити компроміси в складній системі оподаткування, де податки не дозволяють роботодавцю платити “білу” заробітну, а працівник змушений працювати в “нелегальному” наймі.

А тут ще в проекті Трудового кодексу (№ 1108 від 04.12.2007, що пройшов друге читання у ВР 07.02.2012) офіційно пропонують встановити, окрім кримінальної відповідальності роботодавця (ст. 212, 212-1), ще й штрафи працівникам за їх нелегальність!

Тому вийде, що “нелегальний” працівник, щоб “легалізуватися”, повинен змінити роботодавця, який йому в чомусь навіть може подобатися. Або піти в прокуратуру скаржитися.. Або власноруч взяти свою “конвертовану” заробтну плату і піти в Податкову та Пенсійний фонд. Заплатити 57% від отриманого і …

Виходить, що компроміс між роботодавцем і працівником – це спільна робота. І перший повинен прагнути зрозуміти свого працівника і його права, в т.ч. на пенсійне страхування, а другий – набратися мужності сприяти нормальному роботодавцю в його цілях. І, може, з часом його “конвертована” заробітна плата стане “білої”.

Матеріали до теми


Комітет з питань організації державної влади рекомендує Раді прийняти за основу законопроєкт щодо забезпечення гідних умов оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування
Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розглянув проєкт Закону про внесення змін до Закону ...
Профспілки звернулися до Уряду щодо підвищення заробітної плати бюджетникам
За ініціативою профспілок працівників освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери Федерація профспілки України у свою чергу звернулася до Кабінету Міністрів України ...