...
Реєструйся

Одразу коротко поясню значення тих абревіатур із 3 букв, що я написав у заголовку (для тих хто не зорієнтувався).

Нарівні з роботою по трудовому договору багато компаній з метою економії на податках просять «працівника» зареєструватись ФОПом. Далі із таким ФОПом укладають договір на послуги чи виконання робіт, тобто цивільно-правовий договір (ЦПД) замість трудового договору. У нас цей же договір доволі часто також називають «договір ЦПХ», тобто «договір цивільно-правового характеру. Називають ще і «договор ГПХ», але це абревіатура із іншої мови)

Грець з ним! Просто знайте і не плутайтесь, це одне і те саме.

Юристам і бухгалтерам дай тільки ускладниити життя людям, які просто хочуть праювати))) А з цим ми справляємось дуже успішно)

Різницю між роботою за трудовим договором і «договором ЦПХ», він же ЦПД і ГПХ, я раніше написав у своїй статті. Тому, якщо цікаво, можете почитати. Хто читав ту статтю зрозуміє чому у цій статті я пишу в кавичках поняття: роботодавець, працівник, звільнення.

Тепер до обіцяного: 7 порад тим, хто працює за договором ЦПХ, ЦПД ГПХ.

Порада 1

Пропишіть у своїх договорах порядок постановки задач.

Дуже часто ці положення «розмиті», що у свою чергу грає не на вашу користь. Якщо немає детально розписаного порядку постановки задач «роботодавцем» та відповідно не прописано фіксації окремої задачі (в електронній чи паперовій формі), то при «звільненні» ваш «роботодавець» може запросто з’їхати на те, що він не ставив вам завдань за останній період, а тому і оплату не винен. Ви ж у свою чергу будете у глухому куті, тому що просто не матимете можливості довести, що задачі взагалі були і ви їх виконували. 

Порада 2

Завжди підписуйте акти приймання-передачі наданих послуг чи виконаних робіт. Це перша порада. Друга тут же – завжди зберігайте акти у себе (в електронній чи паперовій формі). 

Насправді актами ніхто ніколи не заморачується до того моменту, поки не виникла проблема. Справа в тому, що акт це основний документ, який підтверджує факт надання послуг чи виконання робіт. Немає акту, значить послуги не надавались, а значить і платити немає за що. Непорядні «роботодавці» дуже люблять цим користуватись. Якщо ви ФОП, який виконує роботи чи надає послуги, то підписаний з обох сторін акт приймання-передачі має стати для вас, як Біблія для християн, або Коран для ісламу))

Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»

Порада 3

Намагайтесь письмово фіксувати процес вашої роботи і завершення завдань.

Так, у спірних ситуаціях у вас буде письмове підтвердження того, що ви виконували певне завдання, ви виконали його та надали результат. Найпростіше і найкраще, це переписка по електронній пошті. Набагато гірше, коли переписка у месенджерах. Її дуже складно використовувати, як доказ. З поштою також не просто, але якщо наприклад мейл має вказівку на прізвище і ім’я, листи мають підпис з тим же прізвищем та ім’ям, посадою, назвою компанії, то це дещо додає користі.

Також, варто враховувати, що у разі, якщо ви користуєтесь поштовим акаунтом компанії, то у спірній ситуації вам просто заблокують доступ до пошти, отож варто до того подумати, як ви будете зберігати копії листування по важливих питаннях. Іноді ставлять переадресацію, але це не варіант, це все видно адміну) Краще вже вручну завантажити важливі листи, або хоч заскрінити)

Тому, маючи листування де зафіксовано постановка задач, узгодження питань в процесі її виконання та обов’язковий момент – лист який підтверджує надсилання результатів послуг чи роботи, буде великим бонусом у спірній ситуації.

Порада 4

Зберігати резервну копію результатів наданих вами послуг чи виконаної роботи.

Тут мається на увазі випадки, коли послуги чи робота мають результат у вигляді електронного файлу. Зазвичай компанія надає доступи до своїх хмарних сховищ куди завантажуються результати роботи, але якщо дозволяє ситуація, краще мати резервну копію у себе на своїх сховищах. Тому що, у спірній ситуації компанія просто заблокує доступ і спробуй потім довести, що десь там були якісь ваші роботи і вони передані у той чи інший спосіб. 

Якщо вже піде жара, то іноді краще повторно з усією юридичною офіційністю вручити «роботодавцю» результати послуг чи роботи, які він замовляв, що буде підтверджено листами. Таким чином забезпечити собі реальні перспективи оплати послуг чи роботи навіть, якщо це буде через суд.

Порада 5

У спірній ситуації, на самому її зародку, одразу блокуйте КЕП, тобто електронні ключі.

Це необхідна дія за умови, якщо вашого ФОПа вели бухгалтери компанії і вони мали ваші ключі. Якщо ваш ключ не передавався, блокувати його не треба)

Справа в тому, що якщо цього не зробити, то у «роботодавця» можуть за вас підписати будь-що, що їм потрібно. Наприклад, заднім числом ваша угода буде розірвана про що свідчитимуть підписи на електронному документі. Ймовірний і такий варіант за якого акти приймання-передачі наданих послуг чи виконаних робіт із сумою у 10 разів меншою ніж мала бути фактична сума розрахунку, або взагалі допку про зміни до договору де вартість робіт чи послуг буде зменшена. Та що завгодно можна підписати без вас маючи ваш КЕП. Просто пам’ятайте, що наявність КЕП у «роботодавця» це завжди ризик того, що від вашого імені підпишеться усе що завгодно, точніше усе, що треба буде користувачу вашого КЕП. Краще взагалі не давати КЕП, але якщо вже зробили таку дурницю, то хоча б при конфлікті будьте готові зреагувати якомога раніше і заблокувати його.

Порада 6

Пишіть контактні дані сторін у розділі “реквізити сторін” та перевіряйте реквізити на актуальність.

Останню сторінку договору практично ніхто не читає, її просто пробігають очима, але часто тут і виникають проблеми. Ситуацій, з якими доводилось працювати усіх тут не злічу. Але, до прикладу, вище я згадував про електронну пошту, тому бажано написати електронні адреси сторін. Якщо ви будете вести переписку чи відправляти результати робіт на іншу адресу ніж та що буде вказана у договорі, то це буде хорошим приводом непорядному «роботодавцю» обманути вас.

Порада 7

Умови про розірвання вашого договору мають бути паритетними.

Як правило при підписанні договору ЦПХ таке застереження мало хто читає, ще менше консультуються з юристами, це ж зайве (тут іронія). Справа в тому, що залежно від умов розірвання договору залежить багато речей. Наприклад, розрахунок за роботу при «звільненні». Тому, краще мати нормальний прозорий порядок розлучення. Звісно, не допустимо, коли компанія має право розірвати договір з вами у будь-яку секунду, а ви тільки за умови, якщо попередите компанію про розірвання за 2, 3 чи 6 місяців.

Джерело: Harbar Legal

Кадровий семінар «Підсумки воєнного року. Перспективи кадровика у 2023 році»

Олександр Гарбар
Олександр Гарбар
адвокат, основні напрями практики: судові спори та захист бізнесу в контролюючих органах. Автор публікацій у провідних юридичних виданнях та «Кадровик.UA».

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...