...
Реєструйся

Чи можна призначати працівника виконуючим обов’язки на вакантну посаду?


На підприємстві працює працівник на посаді провідного спеціаліста. Його призначають тимчасово виконуючим обов’язки керівника. Як правильно звільнити такого працівника? Працівника призначено т. в. о. начальника відокремленого підрозділу комітету (призначено наказом керівника комітету).

Перш за все треба зазначити, що призначення працівника виконуючим обов’язки на вакантну посаду не допускається згідно з роз’ясненнями Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС «Про порядок оплати тимчасового заступництва», затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29 грудня 1965 року № 30/39 (зі змінами та доповненнями, внесеними від 11 грудня 1986 року № 521/30-18). Винятком є лише призначення на посаду вищим органом управління.

Вказаним нормативним актом регламентується і порядок оформлення та оплати праці тимчасового замісництва.

Виконання обов’язків за більш відповідальною посадою тимчасово відсутнього працівника іншим працівником, який працює на тому ж підприємстві у разі виробничої необхідності, — є тимчасовим замісництвом (лист Міністерства соціальної політики України «Щодо порядку оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 27 липня 2011 року № 590/13/84-11).

Працівнику, який заміщує відсутнього працівника, виплачується різниця між його фактичним окладом (посадовим, персональним) та посадовим окладом відсутнього працівника (без персональної надбавки) за умови, що працівник, який заміщує відсутнього працівника, не є його штатним заступником або помічником.

Отже, покласти виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника можна лише на працівника підприємства, тобто на особу, яка вже перебуває з цим підприємством у трудових відносинах.

Чинним трудовим законодавством України не визначається порядок призначення та звільнення тимчасово виконуючого обов’язки начальника підрозділу. Тому до відносин тимчасового виконання обов’язків необхідно застосовувати загальні норми трудового законодавства.

Так, згідно з частиною першою статті 21 Кодексу законів про працю трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Виходячи з вищевикладеного, у випадку звільнення провідного спеціаліста, який тимчасово виконує обов’язки начальника підрозділу, треба видати наказ про звільнення провідного спеціаліста на підставі відповідної статті КЗпП (за власним бажанням, за угодою сторін та ін.) залежно від причин звільнення. Обов’язково працівник повинен надати заяву про звільнення (при звільненні за ініціативою працівника). Якщо звільнення відбувається з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, при оформленні такого звільнення обов’язково треба виконати вимоги трудового законодавства  щодо такого звільнення.

Видавати наказ про звільнення від тимчасового виконання обов’язків начальника підрозділу не потрібно, тому що після звільнення працівник не матиме основної роботи, отже, не матиме можливості виконувати додаткову роботу поряд з основною.

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Повідомлення про масове вивільнення працівників
Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до ...
Кейс для кадровика. Як визначити розмір виплат мобілізованим працівникам, якщо роботодавець вирішив зберігати ці виплати
Визначення розміру добровільних виплат мобілізованим працівникам можна здійснювати на основі середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні 2 календарні ...
Кейс для кадровика. Оплата надурочних робіт при підсумованому обліку робочого часу
Згідно зі статтею 61 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) на безперервно діючих підприємствах, в окремих виробництвах, цехах тощо та на деяких видах робіт, ...
Кейс для кадровика. Особливості звільнення директора за угодою сторін
Дострокове припинення контракту з директором можливе в будь-який час, коли між сторонами досягнуто про це взаємної згоди. Пропозиція про припинення ...