...
Реєструйся

Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки


Ситуація

Працівникові було надано «чорнобильську» відпустку тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів із 23 грудня 2022 року до 7 січня 2023 року за 2022 календарний рік. Чи не вважатиметься це порушенням законодавства про працю, адже частину відпустки надано в наступному році? На підприємстві є ще працівник — «чорнобилець» категорії 2, який працює на атестованому робочому місці (шкідливі і важкі умови праці). За роботу в таких умовах передбачено надання щорічної додаткової відпустки тривалістю 7 календарних днів. Тобто працівникові має надаватися щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарних дні, щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю 7 календарних днів та «чорнобильська» відпустка (раз на календарний рік) тривалістю 16 календарних днів?

 

Щодо надання «чорнобильської» відпустки у «перехідний» період

Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюється Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-XІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі — Закон № 796).

Законом № 796 визначено, зокрема, категорії громадян, які мають право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати тривалістю 14 робочих (16 календарних) днів на рік.

Категорії громадян, які мають право на «чорнобильську» відпустку:

  • громадяни, віднесені до категорії 1 (п. 22 частини першої ст. 20 Закону № 796);
  • громадяни, віднесені до категорії 2 (п. 1 частини першої ст. 21 Закону № 796);
  • один із батьків дитини з інвалідністю, інвалідність якої пов’язана з Чорнобильською катастрофою, або особа, яка їх замінює (п. 3 частини третьої ст. 30 Закону № 796).

У Законі № 796 тривалість «чорнобильської» відпустки визначено у робочих днях — 14 робочих днів. Коли ухвалювали Закон № 796, до уваги брали 6-денний робочий тиждень й обчислення тривалості відпустки у робочих днях.

З того часу трудове законодавство змінилося: підприємства переважно працюють у режимі 5-денного робочого тижня, а тривалість відпусток обчислюється у календарних днях (частина перша ст. 5 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки»; далі — Закон № 504).

Отже, тривалість «чорнобильської» відпустки становить 16 календарних днів. Слід зауважити, що в деяких нормативно-правових актах, які регулюють надання «чорнобильської» відпустки, її тривалість визначено з уточненням: 14 робочих (16 календарних) днів (наприклад, у підп. 9 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936; далі — Порядок № 936).

 Читати статтю повністю

 Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Як визначити розмір виплат мобілізованим працівникам, якщо роботодавець вирішив зберігати ці виплати
Визначення розміру добровільних виплат мобілізованим працівникам можна здійснювати на основі середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні 2 календарні ...
Про строки виплати одноразової допомоги в разі настання нещасного випадку на виробництві
Одноразова допомога потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується в місячний строк з дня визначення медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) стійкої ...
Страхові виплати від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання за новим Порядком
Постановою правління Пенсійного фонду України від 26 січня 2024 року № 4-1 затвердили Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат ...