...
Реєструйся

Кейс для кадровика: приведення найменувань посад і професій у відповідність до Класифікатора професій (КП)


Під час перевірки контролюючим органом стану кадрової роботи було виявлено, що найменування деяких посад і професій на підприємстві не відповідають Класифікатору професій (КП) та зроблено припис про приведення найменувань посад і професій у відповідність до КП. Як слід провести зміну найменувань посад? Чи потрібно про такі зміни повідомляти працівників відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП? Чи можливо провести зміну найменувань посад шляхом видання наказу про переведення відповідних працівників на посади, що відповідають КП?

 

Правильна відповідь

 

Однією з основних умов трудового договору є трудова функція, яка визначається встановленням професії, спеціальності, кваліфікації для робітника і посади для службовця. За загальним правилом трудова функція визначається відповідно до Національного класифікатора професій ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.07.2010 № 327 (Класифікатор професій, КП).

Професія є широкою сферою трудової діяльності, що відображає галузевий або родовий поділ праці, у якій працівник може застосовувати свої трудові здібності відповідно до наявних у нього знань, навичок та вмінь. Виконання роботи певної професії потребує спеціалізації професійних навичок або знань за визначеним профілем, як-от вчитель, лікар, водій, слюсар. Тому виконувана робота за однією професією може мати різні спеціальності.

Спеціальність є частиною трудової діяльності в межах певної професії, що найбільш глибоко і всебічно опанована працівником. Спеціальність є основною ознакою, що характеризує трудову функцію працівника, оскільки вона містить у собі спеціалізацію працівників за професіями із специфікою роботи в умовах певного виду діяльності (вчитель фізики, лікар-терапевт, водій автотранспортного засобу, слюсар-сантехнік тощо).

Проте для визначення конкретної роботи, яку виконуватиме працівник, слід враховувати також кваліфікацію працівника.

Кваліфікація — це рівень теоретичних та практичних знань, вмінь, навичок за відповідною професією та спеціальністю, який відповідає теоретичному розряду, класу, категорії, науковому ступеню тощо (наприклад, токар 3-го розряду, водій 1-го класу, лікар вищої кваліфікаційної категорії).

Посада характеризується певним колом службових обов’язків, повноважень і відповідальністю, що настає в разі невиконання обов’язків. У найменуванні посади виражається поділ праці, що склався у певній галузі, на підприємстві чи установі.

Відповідно до абз. 3 п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 (Інструкція № 58), записи до трудової книжки про назву роботи, професії (посади), на яку прийнято працівника, вносяться відповідно до професійних назв робіт, зазначених у Класифікаторі професій.

Частиною 3 ст. 32 Кодексу законів про працю України (КЗпП) передбачено, що у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці — систем і розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших — працівника мають повідомити не пізніше ніж за 2 місяці.

У ч. 3 ст. 32 КЗпП ідеться про зміну найменування посади з ініціативи роботодавця як зміну істотних умов праці, яка допускається лише тоді, коли цьому передуватимуть зміни в організації виробництва і праці.

Зміна назви посади чи професії працівника у зв’язку з приведенням їх у відповідність до Класифікатора професій не може вважатися зміною істотних умов праці в розумінні ч. 3 ст. 32 КЗпП, оскільки це не просто ініціатива роботодавця, на яку відповідно до ч. 3 ст. 32 КЗпП він має лише право і за умови, що цьому передуватимуть зміни в організації виробництва і праці, а насамперед його обов’язок дотримуватися вимог законодавства. Швидше за все, це варто вважати виправленням помилок.

У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконує роботодавець, де було зроблено відповідний запис (п. 2.6 Інструкції № 58). Отже, приведення назви посади чи професії у відповідність до КП може провадитись без змін в організації виробництва і праці та про це не потрібно повідомляти працівника, що обіймає цю посаду (працює за професією), за 2  місяці. Достатньо лише видати відповідний наказ, на підставі якого внести зміни до штатного розпису, трудової книжки працівника, що обіймає цю посаду, посадової (робочої) інструкції та доповнення до особового листка з обліку кадрів.

Водночас працівника потрібно ознайомити з новим записом у трудовій книжці, оскільки п. 2.5 Інструкції № 58 передбачено, що з кожним записом, що вноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення, роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника під розписку в особовій картці працівника (типова форма № П-2, затверджена наказом Державного комітету статистики України та Міністерства оборони України від 25.12.2009 № 495/656), у якій має повторюватися відповідний запис із трудової книжки.

Приведення назви посади чи професії працівника у відповідність до Класифікатора професій не може здійснюватися виданням наказу про переведення працівника на іншу посаду з назвою, що відповідає КП, оскільки при цьому працівника фактично не переводять на іншу роботу, його функціональні обов’язки, розмір посадового окладу та інші умови (крім назви посади чи професії) укладеного з ним трудового не змінюються.

 

Микола Бойко, автор газети «КАДРИ і ЗАРПЛАТА»

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Як визначити розмір виплат мобілізованим працівникам, якщо роботодавець вирішив зберігати ці виплати
Визначення розміру добровільних виплат мобілізованим працівникам можна здійснювати на основі середньої заробітної плати виходячи з виплат за останні 2 календарні ...
Кейс для кадровика. Оплата надурочних робіт при підсумованому обліку робочого часу
Згідно зі статтею 61 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) на безперервно діючих підприємствах, в окремих виробництвах, цехах тощо та на деяких видах робіт, ...
Як прийняти інтерна на роботу в медичний заклад?
Лікаря-інтерна працевлаштовують за строковим трудовим договором на основне місце роботи на базі стажування, режим робочого часу для інтерна встановлює сам ...