СИТУАЦІЯ
Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?
РІШЕННЯ
Оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами надається жінкам, які працюють, на підставі листка непрацездатності, виданого медичною установою.
Зазвичай тривалість такої відпустки становить 126 календарних днів, з них 70 днів надається до пологів, 56 — після пологів. Якщо під час пологів у жінки були ускладнення або в разі народження 2 чи більше дітей, додатково надається ще 14 календарних днів відпустки. Для жінок, віднесених до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається відпустка більшої тривалості — 180 календарних днів (90 — до пологів, 90 — після).
У сформованому медичною установою листку непрацездатності вказується термін тимчасової непрацездатності особи у зв’язку з вагітністю та пологами («з — по»). Відповідно роботодавець уже може визначити загальну кількість календарних днів відпустки.
Читайте також: Терміни розгляду листків непрацездатності для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю і пологами
Про листок непрацездатності
В Електронному реєстрі листків непрацездатності на вебпорталі е-послуг Пенсійного фонду України (далі — ПФУ) такий листок непрацездатності має отримати статус «Готовий до сплати». Лише після цього роботодавець може приступити до розрахунку його оплати та формування заяви-розрахунку на фінансування.
! Фінансування допомоги по вагітності та пологах зараз здійснює ПФУ.
Таким чином, виплата допомоги по вагітності та пологах здійснюється відразу за всі дні відпустки у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати на підприємстві, в установі, організації.
Порядок нарахування допомоги по вагітності та пологах здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням».
! Допомога по вагітності та пологах становить 100 % середньоденної заробітної плати особи.
Читайте також: Трудові й соціальні гарантії для вагітних жінок і працівників із дітьми: нагадування для роботодавця
Про страховий стаж
Під час розрахунку середньоденної заробітної плати потрібно слідкувати за розміром середньоденної заробітної плати (у нашому випадку мінімальним її розміром) та розміром нарахованої допомоги за місяць (співвідношенням до мінімальної заробітної плати; далі — МЗП), адже саме від цього залежить, чи потрібно здійснювати донарахування до бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ), що, своєю чергою, впливає на повноту страхового стажу особи.
Страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Отже, час перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами зараховується до страхового стажу особи за умови отримання відповідної допомоги. Щоб страховий стаж було зараховано, особі потрібно проконтролювати сплату страхового внеску окремо за кожен місяць.
ЄСВ (22 %, а для осіб з інвалідністю — 8,41 %) сплачується роботодавцем однією сумою одночасно з виплатою допомоги по вагітності та пологах у місяці виходу працівниці у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
Для контролю сплати мінімального страхового внеску потрібно здійснити розподіл допомоги по місяцях. Як це зробити — описано в підпункті 2 пункту 2 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449 (далі — Інструкція № 449).
Читайте також: Чи виплачується допомога по вагітності та пологах жінці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до трьох років?
Отже, середньоденну зарплату потрібно помножити на кількість календарних днів кожного місяця, за який вона нарахована. Тут може виникнути ситуація, що розмір допомоги по вагітності та пологах за місяць буде меншим за МЗП, встановлену на дату страхового випадку. Тому, якщо після помісячного розподілу суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами така сума за повний місяць менше розміру МЗП, ЄСВ розраховується як добуток МЗП, встановленої законом на місяць, за який нараховується зазначена сума, та ставки ЄСВ у розмірі 22 %.
Інструкція № 449
Підпункт 2 пункту 2 розділу IV
<…>
Нарахування єдиного внеску за осіб, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами і отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюється за кожен місяць окремо таким чином:
визначається середньоденний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами шляхом ділення нарахованої суми такої допомоги на кількість днів, за які вона нарахована;
визначається сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, що припадає на кожен місяць окремо, шляхом множення середньоденного розміру такої допомоги на кількість календарних днів кожного місяця, за які вона нарахована;
визначається сума єдиного внеску для роботодавця шляхом множення розрахованої суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами за кожен місяць окремо на розмір єдиного внеску, встановлений Законом для зазначеної категорії платників (22 відсотки, 8,41 відсотка, 5,3 відсотка, 5,5 відсотка).
<…>
ПРИКЛАД
Мінімальна середньоденна заробітна плата з 1 січня 2024 року — 233,25 грн. Помноживши її, наприклад, на 29 календарних днів лютого, отримуємо суму нарахованої допомоги 6764,25 грн, що є меншою за МЗП (7100 грн). Отже, роботодавець має здійснити доплату до ЄСВ за такий місяць:
7100 грн – 6764,25 = 335,75 грн;
335,75 грн · 22 % = 73,87 грн.
Тільки тоді цей місяць зарахується такій особі до її страхового стажу повністю.
Таким чином, потрібно проконтролювати дотримання мінімальної бази ЄСВ за кожним місяцем відпустки особи.
Нагадуємо, що з 1 квітня 2024 року МЗП підвищується до 8000 грн, тому мінімальна середньоденна зарплата становитиме 262,81 грн.
Читайте також: Достроковий вихід на пенсію: хто має на це право
Якщо за період перебування працівниці у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами змінилася МЗП і сума допомоги за місяць стала меншою за мінімальну базу, то донарахування ЄСВ за такий місяць і всі наступні місяці відпустки здійснюється відповідно до нового розміру МЗП.
Слід звернути увагу, що для осіб з інвалідністю будь-якого донарахування до мінімальної бази ЄСВ здійснювати не потрібно.
ПРИКЛАД
Працівниці надано відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з 16 жовтня 2023 року до 18 лютого 2024 року (126 календарних днів). Працівниця працює за основним місцем роботи і не є особою з інвалідністю.
Згідно з розрахунком за попередні 12 календарних місяців роботи середньоденна заробітна плата становить 222,00 грн.
Нараховано допомогу по вагітності та пологах у сумі 27 972,00 грн, з них:
— жовтень 2023 року: 16 к. дн. · 222,00 = 3552,00;
— листопад 2023 року: 30 к. дн. · 222,00 = 6660,00;
— грудень 2023 року: 31 к. дн. · 222,00 = 6882,00;
— січень 2024 року: 31 к. дн. · 222,00 = 6882,00;
— лютий 2024 року: 18 к. дн. · 222,00= 3996,00.
За 10 робочих днів жовтня 2023 року нараховано заробітну плату в розмірі 3664,56 грн.
Розрахуємо суму донарахування за ЄСВ, враховуючи, що МЗП у 2023 році становила 6700 грн, а з 1 січня 2024 року становить 7100 грн. Відповідно, мінімальний соціальний внесок у році становив 1474 грн (6700 · 22 %), а з 1 січня 2024 року — 1562,00 грн (7100 · 22 %).
* Тут ЄСВ до мінімального страхового внеску не донараховується, оскільки ще не відомо остаточної суми нарахованого доходу особи за лютий 2024 року. Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця може вийти на роботу й отримувати заробітну плату або взяти невикористану щорічну відпустку, і їй буде нараховано «відпускні». Тому краще проконтролювати розмір її заробітку в місяці закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (тобто в лютому 2024 року) і за потреби здійснити донарахування ЄСВ до мінімального страхового внеску.
Також варто зазначити, що податківці в своїй консультації із категорії 201.04.01 розділу «Запитання-відповіді з Бази знань» ЗІР (zir.tax.gov.ua) зазначають: «У разі якщо листок непрацездатності закінчується протягом місяця, де сума допомоги по тимчасовій непрацездатності не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, та ставки ЄСВ у розмірі 22 %».
Читайте також: Особа, якій не вистачає до страхового стажу декількох місяців, може його «докупити»
Щодо відображення допомоги по вагітності та пологах у звіті з ЄСВ
У додатку Д1 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 (далі — Податковий розрахунок), допомога по вагітності та пологах відображається в місяці її нарахування з розподілом сум по місяцях. Кількість календарних днів також проставляється окремо за кожен місяць відпустки.
Код категорії застрахованої особи — «42».
Сума донарахування до бази ЄСВ відображається окремим рядком у графі 09 додатка Д1 Податкового розрахунку за типом нарахувань «13».
Ольга Хамайдюк,
експерт з бухгалтерського обліку та оподаткування
Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»