...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Оплата надурочних робіт при підсумованому обліку робочого часу


Згідно зі статтею 61 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) на безперервно діючих підприємствах, в окремих виробництвах, цехах тощо та на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержано встановлену для даної категорії працівників щоденну або щотижневу тривалість робочого часу, можна встановлювати підсумований облік робочого часу за умови узгодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства. При цьому потрібно слідкувати, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (ст. 50 і 51 КЗпП).

Особливості запровадження на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) підсумованого обліку робочого часу встановлюють Методичні рекомендації щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 квітня 2006 року № 138 (далі — Методичні рекомендації № 138).

 

Особливості облікового періоду

Так, підсумований облік робочого часу кожного працівника ведеться відповідно до табеля виходів на роботу та затвердженого графіка роботи (змінності) за обліковий період. При цьому роботодавець за погодженням з профспілковим комітетом може самостійно встановити обліковий період у колективному договорі — ним може бути місяць, квартал, півріччя або рік.

Обліковий період

 1. Місяць
 2. Квартал
 3. Півріччя
 4. Рік

 

Такий обліковий період включає робочий час працівника та години його роботи у вихідні та святкові дні, а також години відпочинку.

Зверніть увагу! У період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53, частини першої статті 65, частин третьої — п’ятої статті 67, статей 71, 73, 78-1 КЗпП.

Отже, щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, яка визначена графіком (роботи) змінності, може коливатися протягом облікового періоду, однак загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.

Дні відпустки, виконання державних або громадських обов’язків, тимчасової непрацездатності тощо, тобто дні, які за графіком або розпорядком роботи припадають на час, упродовж якого працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання своїх трудових обов’язківвиключатимуться під час підрахунку нормальної кількості робочих годин облікового періоду.

 

Дні щотижневого відпочинку працівника при підсумованому обліку робочого часу визначаються графіками роботи (змінності). При цьому, якщо на підприємстві встановлено місячний або інший обліковий період, що перевищує місяць, кількість вихідних днів за графіками роботи (змінності) не може бути меншою, ніж кількість повних тижнів цього облікового періоду.

 

Читати повністю

 

Далі у статі:

 • Якщо працівник з якихось причин не використав повною мірою години щоденної міжзмінної перерви
 • Про час, відпрацьований працівником понад норму тривалості робочого часу за обліковий період
 • Підсумований облік робочого часу в умовах воєнного стану
 • Надурочна робота
 • Погодинна оплата праці
 • Відрядна оплата праці
 • Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається
 • Обмеження застосування надурочних робіт

 

Ольга Хамайдюк,
експерт з бухгалтерського обліку та оподаткування.

 

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...
Кейс для кадровика. Повідомлення про масове вивільнення працівників
Якщо на підприємстві планується масове вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням їхньої чисельності, не пізніше ніж за 2 місяці до ...
Профспілка зробила заяву щодо зарплат освітян: подробиці
Профспілка працівників освіти звернулася до Кабінету Міністрів щодо диференціації заробітної плати вчителів, з урахуванням професійної кваліфікації, складності, важливості та відповідальності ...