СИТУАЦІЯ
На підприємстві хочуть змінити посаду «Секретар» на «Помічник керівника підприємства». Чи може бути така посада у штатному розписі, якщо немає керівника підприємства, а є лише директор?
РІШЕННЯ
На сьогодні у Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП) передбачено професійну назву роботи «Помічник керівника підприємства (установи, організації)» з кодом КП 3436.1, тому назва посади «Помічник керівника підприємства» з кодом КП 3436.1 цілком відповідатиме КП.
Також слід зазначити, що згідно з частиною 3 статті 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис. Відповідно, підприємство може передбачити у своєму штатному розписі і посаду «Помічник керівника підприємства», адже ця посада, як зазначено вище, відповідає КП.
Це буде правомірним і в тому разі, коли підприємство «очолює» директор, адже в цьому випадку назва його посади визначається на основі професійної назви роботи «Директор (начальник, інший керівник) підприємства», яка належить до класифікаційного угруповання «Керівники підприємств, установ та організацій» з кодом КП 1210.1. Тобто поняття (термін) «керівник» є узагальненим поняттям і для таких більш «вузьких» понять, як «директор», «начальник», «завідувач» тощо.
Працівник відмовляється писати заяву про переведення до новоствореного відділу: дії кадровика — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Те, що директор підприємства за своїм статусом є саме керівником підприємства, також підтверджується і кваліфікаційною характеристикою посади «Директор (начальник, інший керівник) підприємства», яка міститься у розділі 1 «Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців» Випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — ДКХП), затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336.
ДИРЕКТОР (НАЧАЛЬНИК, ІНШИЙ КЕРІВНИК) ПІДПРИЄМСТВА | |
Керує згідно з чинним законодавством виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю підприємства, відповідає за наслідки прийнятих рішень, збереження та ефективне використання майна підприємства, а також фінансово-господарські результати його діяльності | Завдання та обов’язки |
Таким чином, назва посади «Помічник керівника підприємства» фактично означає, що у випадку, про який ідеться у нашій ситуації, відповідний помічник є помічником саме директора підприємства.
Також за потреби у штатному розписі можна передбачити й назву посади «Помічник директора підприємства», яку можна утворити відповідно до примітки 2 до Додатка В до КП. Так, згідно із цією приміткою назви професій (посад) можуть бути розширені за потребою користувача термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення, якщо інше не передбачено у КП чи відповідних законодавчо-правових актах.
3436.1 «Помічник керівника підприємства» | –> | 3436.1 «Помічник директора підприємства» |
Практика розширення назв посад
На практиці розширення назв посад здебільшого здійснюється шляхом додавання уточнюючих слів наприкінці відповідної «базової» узагальненої професійної назви роботи з КП. Проте конкретного порядку розширення у КП не унормовано, тому, якщо це доречно, уточнюючі слова можуть бути використані і замість відповідного узагальненого терміна (хоча з таким підходом можуть і не погоджуватися деякі фахівці з кадрової справи).
Зокрема, зазначений підхід до розширення назв професій (посад) іноді використовується у деяких галузевих випусках ДКХП.
Приведення назви посади у відповідність до КП, якщо працівниця перебуває у «декретній» відпустці — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
ПРИКЛАД 1. У КП передбачено лише професійну назву роботи «Продавець непродовольчих товарів» з кодом КП 5220. При цьому окремо не передбачено відповідних спеціалізацій для цієї назви. Водночас у Випуску 65 «Торгівля та громадське харчування» ДКХП, затвердженому наказом Міністерства зовнішніх економічних зв’язків і торгівлі України від 30 листопада 1999 року № 918, окрім кваліфікаційної характеристики базової професії продавця непродовольчих товарів, передбачено також кваліфікаційні характеристики й окремих спеціалізацій для цієї професії, назви яких утворено відповідно до примітки 2 до Додатка В до КП: «Продавець швейних, трикотажних, хутряних, овчинно-шубних товарів та головних уборів», «Продавець текстильних товарів» тощо. Тобто у цьому випадку уточнюючі слова застосовуються замість узагальненого терміна «непродовольчі товари»
ПРИКЛАД 2. У Випуску 66 «Залізничний транспорт і метрополітен» ДКХП, затвердженому наказом Міністерства інфраструктури України від 20 травня 2016 року № 181, уточнюючі слова «начальник» та «вокзал» також застосовуються замість узагальнених термінів «керівник» та «інший основний підрозділ» («виробничий підрозділ») у назві посади «Черговий помічник начальника вокзалу», утвореної згідно з примітками 1 і 2 до Додатка В до КП на основі базової професійної назви роботи у КП «Помічник керівника іншого основного підрозділу» («Помічник керівника виробничого підрозділу»).
Отже, за аналогією у нашій ситуації уточнююче слово «директор» також пропонується застосовувати замість узагальненого терміна «керівник» у назві посади «Помічник директора підприємства», утвореної на основі назви посади «Помічник керівника підприємства».
Про правомірність застосування назви посади «Помічник директора підприємства» фактично свідчать і роз’яснення, надані Міністерством соціальної політики України.
ДУМКА МІНСОЦПОЛІТИКИ
Лист Міністерства соціальної політики України
від 02.10.2018 № 18921/0/2-18/28
(Витяг)
Щодо застосування Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій»
…У цьому випадку застосовується назва посади «Помічник керівника підприємства (установи, організації)» («Помічник директора підприємства»), що узгоджується з професійним угрупуванням 3436 Класифікатора професій.
Зміна № 13 до Класифікатора професій: огляд — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»