...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору


Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — КЗпП) і Законом України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504).

Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору

Виплата працівникові грошової компенсації за невикористані дні відпустки є безумовним обов’язком роботодавця (частина перша ст. 24 Закону № 504), але, за згодою сторін трудового договору, працівник, що не використав належну йому відпустку, у разі звільнення може піти у відпустку, отримати «відпускні» і звільнитися після її закінчення (ст. 3 Закону 504).

У загальному випадку працівник, прийнятий на роботу за строковим трудовим договором, має ті самі права на відпустку, як і будь-який інший. Право працівника на використання відпустки з наступним звільненням передбачено статтею 3 Закону № 504. Таке право не залежить від того, який саме трудовий договір уклав працівник: безстроковий або строковий, однак залежить від виду відпустки, яку бажає використати працівник перед звільненням. Це відпустки, за які передбачено виплату компенсації працівнику (ст. 24 Закону № 504):

  • щорічна основна відпустка;
  • щорічні додаткові відпустки;
  • додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А групи I.

Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору

 

Компенсація чи відпустка?

Відпустка з наступним звільненням надається тільки за бажанням працівника. Роботодавець не має права наполягати, працівник самостійно вибирає, що для нього більш прийнятно — отримати невикористану щорічну відпустку (ст. 3 Закону № 504) чи грошову компенсацію за неї (ст. 24 Закону № 504).

Для роботодавця нема особливої різниці: виплатити працівникові компенсацію за невикористані дні відпустки або надати відпустку та виплатити «відпускні». Але для працівника другий варіант має низку переваг.

Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору

Стаття 3 Закону № 504 передбачає, що у разі звільнення працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору невикористана частина щорічної відпустки може бути за його бажанням надана й тоді, коли період відпустки повністю або частково виходить за межі строку трудового договору. Ніяких інших застережень законодавець не зробив.

 

Навіть коли працівник звернувся до роботодавця з проханням надати йому відпустку з наступним звільненням в останній день строкового трудового договору, це можливо зробити. Останній день, коли може розпочатися відпустка, — останній день строкового трудового договору (останній день роботи). При цьому дія трудового договору продовжується до закінчення відпустки.

Умовою надання відпустки є факт звільнення працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору, тому строковий трудовий договір не перетворюється на безстроковий.

Із спецвипуску «Строкові трудові договори»

 

Читайте далі у матеріалі

  • Звільнити працівника у зв’язку із закінченням строку трудового договору можна в період перебування його у відпустці
  • Працівник може використати перед звільненням не всю відпустку
  • Про право роботодавця на виплату компенсації замість надання відпустки
  • ЗРАЗОК заяви працівника про надання відпустки з наступним звільненням
  • ПРИКЛАД із практики про визначення дати звільнення (останній день відпустки)
  • Особливості оформлення надання відпустки з наступним звільненням
  • ЗРАЗОК наказу про надання щорічної основної відпустки
  • ЗРАЗОК наказу про звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору

 

Придбати спецвипуск

 

Джерело: проєкт «КАДРОВИК.UA»

Строкові трудові договори. Спецвипуск №4′ 2022

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...
Що робити, якщо працівник, який виїхав за межі території України, по закінченню 90 календарних днів відпустки без збереження зарплати не стає до роботи?
Працівник, який використав 90 календарних днів відпустки на підставі частини 4 статті 12 Закону України від 15 березня 2022 року ...