Реєструйся

Поляки дозволили українцям працювати без дозволу на працевлаштування


Незважаючи на високі показники безробіття в Польщі в 2012 році працевлаштуватися тут зможуть на 20% більше українців, ніж торік. Така ситуація пояснюється не лише низьким рівнем заробітної плати, що виплачується громадянам України, а й можливістю працевлаштування їх без дозволу і бюрократичної тяганини.

За інформацією міністерства праці та соціальної політики Польщі, за період січень-травень 2012 районні управління праці зареєстрували 139 972 заяв юридичних і фізичних осіб про намір працевлаштувати іноземців з країн, які не є членами ЄС, і 131 443 заяв стосується громадян України, пише UBR.

Конкурентність працівників з України збільшується також у зв’язку зі спрощенням процедури їх працевлаштування в Польщі та відсутністю додаткових витрат, пов’язаних з отриманням необхідних дозволів.

Згідно з польським законодавством без дозволу на працевлаштування можуть працювати такі категорії громадян Україні: особи, які проводять семінари, проходять стажування у польських фірмах, виконують функції радників, або інші, пов’язані з реалізацією проектів, що фінансуються з бюджету Європейського Союзу. Не отримувати дозвіл на працевлаштування можуть також вчителі іноземних мов, що працюють в дитячих садах, школах та інших освітніх установах.

Без дозволу можуть здійснювати свою професійну діяльність постійні кореспонденти засобів масової інформації, які отримали акредитацію міністерства закордонних справ Польщі. І це далеко не вичерпний список осіб, які можуть вільно працевлаштуватися в Польші.

Незважаючи на характер роботи, яку будуть виконувати в Польщі громадяни України, не зобов’язані отримувати дозвіл на працевлаштування українці, які працюватимуть не більше 6 місяців протягом року. Польська фірма, яка хоче працевлаштувати сезонного працівника з України, повинна лише повідомити про це відповідний районний відділ праці.

Можливість заробити на кишенькові витрати отримали також студенти з України, які навчаються у польських ВНЗ — для них законодавством передбачено тримісячний термін роботи в Польщі без відповідного дозволу (час канікул — в червні-серпні).

Незважаючи на досить ліберальний підхід польського законодавства до працевлаштування українців, останні повинні пам’ятати, що відсутність необхідності отримання дозволу на працевлаштування не звільняє від візового обов’язку, а відповідну роботу можна виконувати тільки на території Польщі.