Кабінет Міністрів України оприлюднив постанову від 28 лютого 2025 року № 233 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час». Далі наводимо основні новації документа і пояснення до них.
1. До загальної кількості військовозобов’язаних працівників враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації після 18 травня 2024 р.
Пояснення
Саме 18 травня 2024 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 № 3633-IX (далі — Закон № 3633). Зокрема Законом № 3633 було внесено зміни і у Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII. Так, з 18 травня 2024 р., відповідно до частини п’ятою статті 37 Закону № 3633 громадяни, які призвані на військову службу підлягають зняттю з військового обліку військовозобов’язаних. До 17 травня 2024 р. таких осіб виключали з військового обліку військовозобов’язаних.
Діліться чи відображається у Вас у Відомості з реєстру військовозобов’язаних працівники, яких призвано чи прийнято на військову службу з 18 травня 2024 р.? Якщо так, то чи є вказівка щодо їх зняття з військового обліку, чи можливо вказано, що їх виключено з військового обліку?
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
2. Вимога щодо 72-годинного оформлення бронювання не буде застосовуватись до військовозобов’язаних, які працюють або проходять службу в державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування, а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України.
Пояснення
Згідно з абзацом другим пункту 1 Порядку № 76 до державних органів належать органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування.
Дана норма буде діяти для вищеперелічених органів на постійній основі, тобто і після 31 березня 2025 р.
3. Критично важливі підприємства, критично важливі установи, зможуть подати обґрунтоване подання керівника на анулювання бронювання один раз на п’ять календарних днів.
Пояснення
Дана норма стосується такої причини анулювання бронювання як обґрунтоване подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи.
Що стосується інших підстав анулювання бронювання, то після виникнення певної події та, за потреби, вчинення роботодавцем певних дій, таке бронювання мало б анульовуватись автоматично.
До прикладу, якщо підставою анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника є його звільнення або припинення з ним дії трудового договору, то анулювання бронювання має відбуватись після подання роботодавцем ПФУ оперативних відомостей про трудові відносини не пізніше ніж протягом наступного дня після звільнення/ припинення дії трудового договору.
При цьому, за загальним правилом, на порталі Дія інформація оновлюється протягом 1–3 днів після подачі таких оперативних відомостей.
Якщо ж інформація не оновлюється протягом тривалого часу, звільнених працівників можна буде включити у заявку на анулювання бронювання.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
4. Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників тепер потрібно розраховувати за останній календарний місяць, а не за квартал.
Долучення до звернення про визначення підприємства критично важливим інформації про подання підприємством в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній податковий період, що підтверджується документами, перелік яких закріплений в абзаці першому пункту 5 Критеріїв та порядку.
Пояснення
Для відповідності такому критерію Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, як розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників, необхідно, щоб на:
- державних і комунальних підприємствах, установах і організаціях, а також у господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та господарських товариствах, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, операторів газорозподільних систем середня заробітна плата застрахованих осіб — працівників за останній календарний місяць становила не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;
- підприємствах, установах, організаціях середня заробітна плата застрахованих осіб — працівників за останній календарний місяць була не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією.
Пов’язано це тим, що з 1 січня 2025 р. впроваджено щомісячне надання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за найманих працівників.
Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві
0 (800) 219-977 • info@mediapro.com.ua
Нагадування! Такий критерій як розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників є обов’язковим для підприємств, установ, організацій (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, операторів газорозподільних систем).
5. ПФУ та Мінцифри повинні протягом місяця з дня набрання чинності Постановою № 233 забезпечити електронну інформаційну взаємодію між реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та Єдиним державним вебпорталом електронних послуг щодо відповідності заробітної плати заброньованих працівників вимогам бронювання.
Пам’ятаємо, що:
- відповідно до абзацу третього пункту 8 Порядку № 76 військовозобов’язаним працівникам критично важливих підприємств, критично важливих установ, які включаються до списків, повинна бути нарахована щомісячна заробітна плата протягом строку, на який надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або які перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків, резидентів Дія Сіті, юридичних осіб — релігійних організацій, а також працівників операторів газорозподільних систем, визначених наказом таких операторів, які виконують аварійно-відновлювальні роботи газорозподільних систем у складі аварійних бригад, здійснюють запобіжні заходи для безаварійної експлуатації систем газопостачання, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період);
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977
- відповідно до пункту 6-1 Порядку № 76 орган, який прийняв рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, здійснює моніторинг діяльності таких підприємств, установ, організацій за звітний податковий період, зокрема щодо виконання вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку № 76;
- підприємства, установи, організації, яким скасовано статус критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у зв’язку з невиконанням вимог, визначених в абзаці третьому пункту 8 Порядку № 76, не можуть бути визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період раніше ніж через шість місяців після скасування зазначеного статусу;
- відповідно до підпункту 12 пункту 31 Порядку № 76 невідповідність військовозобов’язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 Порядку № 76 є підставою для анулювання бронювання.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Джерело: КАДРИ.UA