...
Реєструйся

Правові наслідки рішення КСУ для педагогів-пенсіонерів


СИТУАЦІЯ

Норма про те, що педагогічні працівники державних та комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, мають працювати на основі трудових договорів, що укладаються строком від 1 до 3 років, стала нечинною. Як тепер на практиці застосувати таке рішення? Як привести строкові трудові договори у відповідність до законодавства? Що робити працівникам-пенсіонерам, які вже були звільнені з посад?

 

РІШЕННЯ

Конституційний Суд України (далі — КСУ, Суд) рішенням від 7 лютого 2023 року № 1-р/2023 (далі — Рішення КСУ) визнав неконституційним абзац третій частини 2 статті 22 Закону України від 16 січня 2020 року № 463-IX «Про повну загальну середню освіту» (далі — Закон № 463). Отже, вимога закону про те, що педагогічні працівники державних та комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, мають працювати на основі трудових договорів, що укладаються строком від 1 до 3 років, втратила чинність.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Суд зазначив, що установлення для педагогічних працівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та отримують пенсію за віком, можливості укладення з ними виключно строкових трудових договорів, на відміну від педагогічних працівників державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які не досягли пенсійного віку та не отримують пенсії за віком, становить безпідставне та необґрунтоване обмеження прав цих осіб у трудових відносинах за ознакою віку та юридичним фактом отримання пенсії за віком.

Окрім того, оспорюваний припис ставить педагогічних працівників у нерівне, невигідне і вразливе становище залежно від наявності у них певного виду власності (пенсійних виплат) та форми власності відповідного закладу загальної середньої освіти, тим самим порушуючи закріплений Конституцією України принцип рівності.

Відповідно, педагог, який раніше мав право на укладення безстрокового трудового договору та користувався таким правом протягом певного періоду, не може бути позбавлений цього права лише з огляду на досягнення ним пенсійного віку та факту отримання пенсії, адже Конституція України не пов’язує право на працю та свободу укладення трудового договору з досягненням певного віку, отриманням пенсії чи роботою в установах певної форми власності.

Після Рішення КСУ немає жодних відмінностей між прийняттям на роботу працівника, який щойно завершив навчання у закладі передвищої чи вищої освіти, педагога з певним стажем роботи чи педагога, який досяг пенсійного віку. Керівники закладів освіти відтепер не мають жодних законних підстав примушувати працівників до переходу на строкові договори.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Щодо застосування рішення суду на практиці

Частиною першою статті 91 Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення КСУ рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення

У пункті 2 резолютивної частини Рішення КСУ зазначено, що абзац третій частини 2 статті 22 Закону № 463, визнаний неконституційним, втрачає чинність із дня ухвалення КСУ рішення.

Тобто положення законодавства про укладення строкових трудових договорів з педагогічними працівниками — пенсіонерами втратило чинність із 7 лютого 2023 року і не може застосовуватись до тих правовідносин, які виникли з цієї дати. Отже, відсутні будь-які обмеження щодо укладення безстрокового трудового договору з педагогічним працівником — пенсіонером.

Читайте статтю повністю в Живому журналі «КАДРОВИК.UA» № 6, 2023

Далі у статі:

  • Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи
  • Норми постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 листопада 2020 року у справі № 4819/49/19
  • Щодо строкових договорів, які було укладено на виконання абзацу  третього частини 2 статті 22 Закону № 463 у період з 18 березня 2020 року (з моменту набуття чинності цим законом) до 7 лютого 2023 року (з моменту визнання абзацу третього частини 2 статті 22 Закону № 463 нечинним)
  • Зміна строкового трудового договору педагогічних працівників — пенсіонерів на безстроковий (приклад тексту наказу)
  • Щодо наслідків ухвалення Рішення КСУ для педагогічних працівників-пенсіонерів, які вже були звільнені з посад

 

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Мар’яна Винничук
Мар’яна Винничук
головний редактор журналу «КАДРОВИК.UA», експерт проєктів «КАДРОВИК.UA».

Матеріали до теми


Як довести факт трудових відносин, якщо трудовий договір не було укладено?
Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу ...