...
Реєструйся

Розрахунок норми тривалості робочого часу на 2023 рік


Ми розрахували норму тривалості робочого часу на 2023 рік. Але перед тим, як ви почнете ними користуватися, нагадаємо, що норма тривалості робочого часу за місяць є розрахунковою величиною, яка обчислюється виходячи з нормальної або скороченої тривалості робочого часу та запровадженого 5-денного та 6-денного робочого тижня. Тверезо оцінюючи обстановку, розуміємо, що воєнний стан в Україні може бути продовжений не тільки на майбутні місяці, а й, можливо, на весь 2023 рік і що його може бути скасовано у дати, які наразі ніхто не може передбачити. Тому ми розрахували норми тривалості робочого часу і на випадок скасування, і на випадок продовження воєнного стану у 2023 році.

 

Тривалість робочого часу

Під час розрахунку норми тривалості робочого часу безпосередньо на підприємстві, в установі, організації (далі — підприємство) слід керуватися таким.

Як передбачено статтею 50 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП, нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Відповідно до частини першої статті 51 КЗпП скорочена тривалість робочого часу встановлюється:

  1. для працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 годин на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої в абзаці першому цього пункту для осіб відповідного віку;

  1. для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень.

Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 163.

Крім того, законодавством установлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших). Хоча ця норма статті 51 КЗпП прямо передбачає встановлення законодавством скороченої тривалості робочого часу тільки для вчителів, така пільга надається всім педагогічним працівникам.

ПЕДАГОГІЧНІ ПРАЦІВНИКИ

МЕДИЧНІ ПРАЦІВНИКИ

  • Закон України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту»;
  • Закон України від 22.06.2000 № 1841-ІІІ «Про позашкільну освіту»;
  • Закон України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту»;
  • Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102

Наказ Міністерства охорони здоров’я від 25.05.2006 № 319 «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я»

Скорочена тривалість робочого часу може встановлюватися за рахунок власних коштів на підприємствах для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю.

 

Розрахунок норми тривалості робочого часу

Під час розрахунку балансу робочого часу слід мати на увазі, що згідно зі статтею 53 КЗпП напередодні святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 КЗпП, скорочується на 1 годину як за 5-денного, так і за 6-денного робочого тижня, а напередодні вихідних днів (зазвичай суботи або неділі) тривалість роботи за 6-денного робочого тижня не може перевищувати 5 годин.

Відповідно до частини 6 статті 6 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) норма статті 53 КЗпП в період воєнного стану не застосовується.

 

Згідно зі статтею 73 КЗпП на підприємствах робота не проводиться у такі святкові дні:

  • 1 січня — Новий рік;
  • 7 січня і 25 грудня — Різдво Христове;
  • 8 березня — Міжнародний жіночий день;
  • 1 травня — День праці;
  • 9 травня — День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги);
  • 28 червня — День Конституції України;
  • 28 липня — День Української Державності;
  • 24 серпня — День незалежності України;
  • 14 жовтня — День захисників і захисниць України.

Робота також не провадиться в дні релігійних свят:

  • 7 січня і 25 грудня — Різдво Христове;
  • один день (неділя) — Пасха (Великдень);
  • один день (неділя) — Трійця.

 

Відповідно до частини 6 статті 6 Закону № 2136 норма статті 73 КЗпП в період воєнного стану не застосовується.

 

Перенесення вихідних і робочих днів

Згідно з частиною третьою статті 67 КЗпП у випадку, коли святковий або неробочий день (ст. 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

ПЕРЕНЕСЕННЯ
вихідних днів у 2023 році

за графіком 5-денного робочого тижня
з вихідними днями у суботу та неділю

за графіком 6-денного робочого тижня
з вихідним днем у неділю

вихідний день у неділю 1 січня переноситься на понеділок 2 січня

вихідний день у неділю 1 січня переноситься на понеділок 2 січня

вихідний день у суботу 7 січня переноситься на понеділок 9 січня

вихідний день у неділю 16 квітня — на понеділок 17 квітня

вихідний день у неділю 16 квітня — на понеділок 17 квітня

вихідний день у неділю 4 червня — на понеділок 5 червня

вихідний день у неділю 4 червня — на понеділок 5 червня

 

вихідний день у суботу 14 жовтня — на понеділок 16 жовтня.

 

Відповідно до частини 6 статті 6 Закону № 2136 норма частини третьої статті 67 КЗпП у період воєнного стану не застосовуються.

 

Як правило, з метою створення сприятливих умов для святкування, а також раціонального використання робочого часу розпорядженнями Кабінету Міністрів України рекомендується переносити робочі дні для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями у суботу та неділю. Така норма передбачена частинами четвертою та п’ятою статті 67 КЗпП. Оскільки зазначене розпорядження має рекомендаційний характер, рішення про перенесення робочих днів приймає роботодавець самостійно через видавання наказу чи іншого розпорядчого документа.

Прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства та норму тривалості робочого часу у місяцях, в яких запроваджено перенесення робочих днів. Тому всі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу мають здійснюватися за зміненим у зв’язку з перенесенням робочих днів графіком роботи підприємства.

При цьому слід мати на увазі, що у разі перенесення робочого дня, який передує святковому чи неробочому дню, на інший вихідний день для збереження балансу робочого часу за рік тривалість роботи у цей перенесений робочий день має відповідати тривалості передсвяткового робочого дня, як це передбачено статті 53 КЗпП.

Відповідно до частини 6 статті 6 Закону № 2136 норма частини четвертої та п’ятої статті 67 КЗпП в період воєнного стану не застосовуються. У 2022 році Кабінет Міністрів України у зв’язку з призупиненням дії зазначених норм на момент написання статті розпоряджень щодо перенесення робочих та вихідних днів не видавав.

 

Приклад розрахунку норми тривалості робочого часу на 2023 рік, розрахованої за календарем 5-денного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу та неділю за однакової тривалості часу роботи за день упродовж робочого тижня та відповідним зменшенням тривалості роботи напередодні святкових та неробочих днів наведено у додатку 1. Цей приклад розрахунку норми тривалості робочого часу може використовуватися у разі закінчення або скасування воєнного стану у відповідному місяці 2023 року, а також роботодавцями, які на підставі статті 91 КЗпП за власний рахунок встановлюють працівникам додаткові вихідні дня на період державних свят та скорочують робочий час в дні, які ним передують.

Приклад розрахунку норми тривалості робочого часу на 2023 рік, розрахованої за календарем 6-денного робочого тижня з одним вихідним днем у неділю за однакової тривалості часу роботи за день упродовж робочого тижня та відповідним зменшенням тривалості роботи напередодні святкових та неробочих днів  можна завантажити в живому журналі «КАДРОВИК.UA» за посиланням.

Розрахунок норми тривалості робочого часу при 39-, 38,5-, 36-, 33-, 30-, 25-, 24-, 20- та 18-годинному робочому тижні як при 5-денному, так і при 6-денному робочому тижні здійснено з урахуванням того, що це є скороченим робочим часом і до нього норма статті 53 КЗпП не застосовується.

 

У додатку 2 наведено приклад розрахунку норми тривалості робочого часу на 2023 року при 5-денному 40-годинному робочому тижні з двома вихідними днями в суботу та неділю за однакової тривалості часу роботи за день впродовж робочого тижня за умови продовження періоду воєнного стану на території України, а при 6-денному 40-годинному тижні з одним вихідним днем у неділю можна завантажити в живому журналі «КАДРОВИК.UA» за посиланням.

Законодавством не встановлено єдиної норми тривалості робочого часу на рік. Ця норма може бути різною залежно від того, який робочий тиждень установлено на підприємстві (5- чи 6-денний), яка тривалість щоденної роботи, коли встановлено вихідні дні. Тому норма тривалості робочого часу на рік визначається підприємством самостійно з дотриманням вимог статей 50–53, 67 і 73 КЗпП.

Зведений підрахунок норми тривалості робочого часу при 5-денному 40-годинному робочому тижні з двома вихідними днями в суботу та неділю за однакової тривалості часу роботи за день впродовж робочого тижня за умови продовження періоду воєнного стану на території України та періодів, на які положення воєнного стану не розповсюджуються, розташований за посиланням. За умови продовження воєнного стану після 19 лютого 2023 року норми робочого часу у зведеному підрахунку будуть оновлені.

Вікторія Ліпчанська
Вікторія Ліпчанська
шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО» та журналу «КАДРОВИК.UA», президент Всеукраїнської асоціації кадровиків, головний координатор Академії Трудових Відносин

Матеріали до теми


Особливості розірвання трудового договору в умовах воєнного стану
Законом України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено особливості трудових ...
Алгоритм подання роботодавцями трудової книжки на оцифрування
Роботодавці подають трудові книжки працівників на оцифрування на порталі portal.pfu.gov.ua Першочергово подаються відомості про осіб, які найближчим часом набувають права ...
Що робити з працівниками, які залишили місце проживання і переїхали в іншу область або за кордон?
Якщо специфіка виконання роботи передбачає можливість її здійснення віддалено, за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...