...
Реєструйся

Що робити з працівниками в період потужної ракетної атаки?


Україна зазнала масового удару по всіх населених пунктах. Небезпека триває. Що робити з працівниками в період такої потужної масової атаки?

Дистанційна робота

Для тих працівників, які можуть працювати дистанційно, за умови, що є можливість виконання такої роботи (наявність зв’язку та електрики) слід запровадити дистанційну роботу.

Простій

Якщо запровадження дистанційної роботи неможливе внаслідок відсутності технічної можливості чи особливостей виконання робіт, можна оголосити простій на підприємстві.

Завантажити зразок наказу


Додатковий день відпочинку

Відповідно до статті 9-1 Кодексу законів про працю України підприємства за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно із законодавством трудові та соціально-побутові пільги для працівників.

Таким чином, згідно із зазначеною нормою вихідний день може бути встановлено тільки за рахунок власних коштів. У разі, коли підприємство фінансується за рахунок бюджетних коштів, встановлення такого додаткового дня відпочинку може викликати питання у контролюючих органів щодо нецільового використання коштів. Але слід мати на увазі, що додатковий вихідний день має бути надано в межах збереження прав всіх працівників. Тобто цей день має бути надано не вибірково, а всім працівникам. При цьому слід мати на увазі, що додатковий вихідний день має бути встановлено без втрат заробітку працівника, тобто такий вихідний день оплачують за рахунок роботодавця.

Завантажити зразок наказу


Чи можна перенести вихідні та робочі дні?

Якщо розглядати варіант з перенесенням вихідних і робочих днів, то слід зауважити, що таке перенесення раніше мало своєрідне законодавче підґрунтя. Наразі права щодо перенесення робочого дня на вихідний у роботодавця немає. Відповідно до частини 5 статті 6 Закону № 2136 роботодавцю надано право встановлювати п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень, але це стосується режиму роботи, визначеного в правилах внутрішнього трудового розпорядку, а не епізодичного перенесення вихідних днів.

Отже, права щодо перенесення робочого дня на вихідний у роботодавця немає, оскільки норма частини четвертої статті 67 КЗпП у період дії воєнного стану не застосовується. Крім того, таке перенесення відобразиться на тривалості щотижневого безперервного відпочинку.

Вважаємо перенесення вихідного і робочого дня за таких умов недоцільним, оскільки наразі невідомо, скільки триватиме небезпека.

Варіант з простоєм є більш правильним, оскільки не порушує прав працівників щодо рівності встановлення всім однакового режиму роботи.

Чи можна встановити неробочий день?

Встановлення неробочого дня потягне за собою зменшення оплати праці працівників, яке буде фактично безпідставним, оскільки працівники на роботу не вийдуть не з власної ініціативи. Тому простій дозволить частково оплатити невихід на роботу працівників не з їхньої вини.

Надання відпустки

Ще один варіант оформлення відсутності працівників на роботі під час небезпеки — надання за бажанням працівників відпустки (щорічної, без збереження заробітної плати). Але ключовим фактором тут буде домовленість з працівниками на отримання такої відпустки.

Вікторія Ліпчанська
Вікторія Ліпчанська
шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО» та журналу «КАДРОВИК.UA», президент Всеукраїнської асоціації кадровиків, головний координатор Академії Трудових Відносин

Матеріали до теми


Мобілізація за новими правилами: Президент підписав Закон
Сьогодні Президент України підписав Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації ...
Кейс для кадровика. Відпустка з наступним звільненням у разі закінчення строку трудового договору
Порядок звільнення працівників з роботи і виплати їм компенсації за невикористану відпустку врегульовано Кодекс законів про працю України (далі — ...