...
Реєструйся

Страховий стаж для оплати листків непрацездатності


  • Який розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежно від страхового стажу?
  • Які документи підтверджують наявність страхового стажу?
  • Що краще обрати для розрахунку страхового стажу: довідку ОК-5, довідку ОК-7 чи Додаток № 9?

 

Бухгалтер, який опрацьовує листок непрацездатності, вважає, що його робота — це правильно обчислити розмір страхової виплати. Проте він має розуміти, як, за яких умов та в якому розмірі найманий працівник / застрахована особа набуває страхового стажу.

У теорії страховий стаж має обчислити та повідомити бухгалтеру кадровик. Якщо бухгалтер має неправильні відомості про розмір страхового стажу працівника, він неправильно обчислить та оплатить листок непрацездатності, і за це Пенсійний фонд України (далі — ПФУ) оштрафує саме бухгалтера, а не кадровика.

Розмір страхового стажу найманого працівника відіграє важливу роль при обчисленні «лікарняних».

Знати, як правильно обчислювати страховий стаж та якими документами він має підтверджуватися, потрібно для того, щоб:

  • правильно визначити розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  • з’ясувати, чи потрібно обмежувати допомогу по тимчасовій непрацездатності розміром мінімальної заробітної зарплати (далі — МЗП), а допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами — розміром 2 МЗП;
  • належно оформити заяву-розрахунок;
  • уникнути штрафів від ПФУ.

 

Тонкощі обчислення страхового стажу

Як страховий стаж впливає на оплату листка непрацездатності

Для оплати листка непрацездатності має значення не тільки те, скільки страхового стажу у працівника (застрахованої особи), а й те, у який період часу він його набув. Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) визначає дві умови застосування страхового стажу.

Якщо застрахована особа хворіє, відновлюється після травми, доглядає за хворою дитиною тощо
листок непрацездатності потрібно оплачувати залежно від її загального страхового стажу

Якщо застрахована особа за рік перед «лікарняним» набула менш ніж 6 місяців страхового стажу
допомогу по тимчасовій непрацездатності потрібно обмежувати розміром МЗП, а допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами — розміром 2 МЗП

 

Першу умову визначає стаття 17 Закону № 1105. Зокрема, у ній зазначено, що розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу.

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності

50 % середньої заробітної плати / доходу — застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років
60 % середньої заробітної плати / доходу — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 3 до 5 років
70 % середньої заробітної плати / доходу — застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років
100 % середньої заробітної плати / доходу — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років

 

Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій непрацездатності»

Потрібно також враховувати розмір страхового стажу і оплачувати листок непрацездатності в розмірі 100 %:

Праця осіб з інвалідністю. Спецвипуск

Важливо! Не медичним працівникам, що перебувають на самоізоляції, листок непрацездатності оплачують у розмірі 50 % середнього доходу (незалежного від розміру загального страхового стажу), а медичним працівникам 100 % — незалежно від страхового стажу такого працівника.

 

Отже, допомогу по тимчасовій непрацездатності у зазначених вище розмірах надають лише працівникам, які за 12 календарних місяців перед страховим випадком, тобто за рік перед «лікарняним», набули 6 або більше місяців страхового стажу.

Якщо ж у зазначений період часу вони мають недостатньо страхового стажу, слід застосувати обмеження, а саме другу умову.

Таку умову визначає частина 4 статті 12 Закону № 1105.

Працівникам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, мають страховий стаж менше 6 місяців, потрібно обчислювати та виплачувати:

  • допомогу по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;
  • допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами — виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Вебінар (запис) «Уникаємо типових помилок в питаннях діловодства: вимоги, приклади з практики»

 

Помилки з практики

Як показує практика, найбільше помилок при обчисленні та оплаті листка непрацездатності виникає через те, що наведені 2 умови неправильно застосовують.

Деякі бухгалтери помилково вважають, що застосовувати обмеження МЗП до застрахованих осіб, які мають 100 % страхового стажу або відповідну пільгу, не потрібно, навіть якщо вони не мають 6 місяців страхового стажу за рік перед «лікарняним». Або, навпаки, «лікарняні» обчислюють із застосуванням обмеження і не враховуючи розміру загального страхового стажу застрахованої особи.

Неправильне застосування зазначених умов призводить до того, що листок непрацездатності буде оплачено неправильно, тобто у меншому або більшому розмірі. Відповідно працівник отримає меншу страхову виплату, а роботодавця та бухгалтера оштрафує ПФУ за нецільове використання коштів.

Тож давайте з’ясуємо, як та коли потрібно застосовувати ці 2 умови…

Повний текст статті доступний у журналі КАДРОВИК.UA № 8

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Плакати та шпаргалки для роботи відповідального за ведення військового обліку на підприємстві

Микола Постернак
Микола Постернак
експерт із соціального страхування

Матеріали до теми


Кейс для кадровика. Чи утримувати виплати за наперед отриману щорічну відпустку в працівника-пенсіонера, який звільняється за власним бажанням
СИТУАЦІЯ Працівник був працевлаштований на підприємство вже в статусі пенсіонера. Чи можна звільнити його за власним бажанням у зв’язку з ...