...
Реєструйся

Умови праці і рівень зарплати для українців важливіші за професійну реалізацію


Українські громадяни у своїй професійній діяльності не надто амбіційні, у них немає особливого бажання горіти на роботі, а головними критеріями хорошого працевлаштування вони вважають комфортні умови і високу зарплату. Про це пишуть аналітики центру соціальних досліджень “Софія” Андрій Єрмолаєв і Олександр Левцун у своєму матеріалі для ZN.UA.

За словами експертів, у рамках проведеного ними в березні 2011 року дослідження “Український характер”, респондентам запропонували вибрати з переліку кілька (але не більше п’яти) критеріїв якості місця роботи, що відповідають їхнім вимогам. При цьому найчастіше вказувалися такі вимоги:

 

  • – 74,9% опитаних – “добре оплачувана”
  • – 45,6% опитаних – “з хорошими умовами праці”
  • – 38,1% опитаних – “робота в хорошому колективі”.

За словами авторів дослідження, вимога щодо високої оплати була популярною ще в радянську епоху і не втратила своєї актуальності. Таким чином, після вимог, що стосуються оплати та умов праці, наступною за важливістю є потреба в комфортному мікрокліматі (мікросередовищі) за місцем роботи.

Вони відзначають, що на цьому фоні в рейтингу дуже контрастно виглядають позиції тих вимог, які респонденти висувають до змісту, інтенсивності, перспективності трудової діяльності. За кількістю згадувань автори відносять ці критерії до вимог “третьої черги”. Так, серед респондентів хотіли б мати роботу:

  • – цікаву, творчу — 20,7%;
  • – престижну — 20,5%;
  • – що дає змогу працювати за гнучким графіком — 20,2%;
  • – не надто вяжку — 17,7%;
  • – що дає можливість професійно зростати, вдосконалюватися — 17,7%;
  • – що приносить користь оточуючим, суспільству — 15,0%;
  • – що залишає багато вільного часу — 12,6%.

Дослідники звертають увагу на те, що в рейтингу однакові позиції мають такі критерії, як “не надто важка” і “дає можливість професійно зростати” , тобто важливість цих критеріїв — одного порядку. “Символічно й те, що останнє місце в ієрархії вимог до роботи посів такий критерій, як ” дає можливість зробити швидку кар’єру “(вказали 5,1% опитаних)”, — відзначають аналітики.

“Помірність (“поміркованість “) і професійна неамбітність українського характеру виявляється, зокрема, в тому, що більшість (57,2%) опитаних вважають: “в житті краще не ризикувати, а поступово, планомірно йти до наміченої мети”. Тільки третина (35,7%) респондентів поділяє точку зору, що “для досягнення успіху треба ризикувати, тільки так можна добитися бажаного”. Такі риси менталітету навряд чи можна вважати адекватними ринковим реаліям “, — відзначають дослідники.

Джерело: biz.liga.net