...
Реєструйся

Військовозобов’язаний досяг граничного віку перебування в запасі: що далі?


Відповідно до статті 27 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» (далі — Закон № 2232), у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку у відповідних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) та відповідних органах інших військових формувань.

Запас військовозобов’язаних поділяється на першу і другу категорії. До запасу першої категорії належать військовозобов’язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.

До запасу другої категорії належать військовозобов’язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.

Також, згідно зі статтею 28 Закону № 2232, запас військовозобов’язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов’язаних.

Так, військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:

  1. Перший розряд — до 35 років.
  2. Другий розряд — до 60 років.

Вебінар «Бронювання працівників у запитаннях і відповідях»
Формат: запис • Дата проведення: 22 березня 2023 року

Військовозобов’язані офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком:

  1. Перший розряд:
  • молодший офіцерський склад — до 45 років;
  • старший офіцерський склад:

— майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) — до 50 років;

— полковник (капітан 1 рангу) — до 55 років;

  • вищий офіцерський склад — до 60 років;
  1. Другий розряд:
  • молодший та старший офіцерський склад — до 60 років;
  • вищий офіцерський склад — до 65 років.

Граничний вік перебування в запасі другого розряду є взагалі граничним віком перебування в запасі Збройних Сил України та інших військових формувань.

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

Відповідно до пункту 35 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі — Порядок №1487) протягом семи днів з дня досягнення граничного віку перебування в запасі військовозобов’язані працівники та резервісти направляються керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій до відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для виключення з військового обліку.

ТЦК та СП (орган СБУ, підрозділ Служби зовнішньої розвідки) своєю чергою виключає такого військовозобов’язаного з військового обліку та ставить відповідну відмітку у його військово-обліковому документі. І вже на підставі цієї відмітки посадова особа, відповідальна за військовий облік на підприємстві, робить відмітку «Виключено з військового обліку» у відповідній графі списків персонального військового обліку (додаток № 5 до Порядку № 1487).

Військовозобов’язані та резервісти, які не працюють, у рік досягнення граничного віку перебування в запасі самостійно прибувають до відповідного ТЦК та СП, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки для виключення з військового обліку.

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Формат (розмір): 210×297 мм • Обсяг: 60 с.

У разі неприбуття військовозобов’язаного та резервіста, який досяг граничного віку перебування в запасі, до відповідного районного ТЦК та СП, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки для виключення з військового обліку. Таке виключення здійснюється без його участі 1 січня наступного року після року досягнення граничного віку перебування в запасі.

Карина Снісар, експерт проєктів «КАДРОВИК.UA»

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Курс «Військовий облік на підприємстві: документація та взаємодія»

Матеріали до теми


Набрали чинності нові правила бронювання працівників підприємств та установ
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 05 червня 2024 року № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану». ...
Військовозобов’язаний може особисто подати заяву про відстрочку
Військовозобов’язаний (крім заброньованих за органами влади) особисто подає на ім’я голови комісії ТЦК заяву про відстрочку за формою, що затверджена ...
Дві доплати одному працівникові: можливо чи ні?
Ситуація Одному працівникові планують встановити і доплату за суміщення посад, і доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника. Чи буде це правомірним?   ...