...
Реєструйся

Як правильно фіксувати збитки за знищене або пошкоджене під час війни майно. Частина 1


Наразі в Україні готується законодавча база стосовно порядку відшкодування завданих збитків майну під час війни, але певні юридичні обриси порядку компенсації збитків вже починають простежуватись.

Зараз, готується реєстр пошкодженого майна, а на розгляді ВР є законопроєкти, які мають суттєво спростити отримання компенсації за знищене чи пошкоджене майно громадян і бізнесу.

Також, вже всі знають, що наша влада розробила варіант спрощеного повідомлення про збитки через Дію, нотаріуса або ЦНАПи. Після подання повідомлення вся інформація про збитки буде передаватись до спеціальних комісій, які надалі будуть приймати рішення про надання компенсацій. Щоправда, це стосується тільки житлової нерухомості. Комерційні приміщення (офіси, склади, магазини та ін.) поки що не мають можливості звертатись у спрощеному вигляді через Дію.

Отже, станом на сьогодні чіткого механізму відшкодування збитків за знищене чи пошкоджене майно громадяни і бізнес ще не мають оскільки законодавство ще в процесі розробки. Але, це не означає, що потрібно втрачати час і чогось там очікувати від чиновників, коли все запрацює. Незалежно від варіантів стягнення збитків, кожна постраждала особа обов`язково має зробити власну програму мінімум. Тому, зараз усі постраждалі від військової агресії РФ, які хочуть отримати компенсацію збитків мають дві найпріорітетніші задачі:

Задача 1 – Мати у своєму розпорядженні документи, які підтверджують ваше право власності на майно або мати документи, згідно яких ви набули б право власності в майбутньому (наприклад іпотека, кредит, інвестиційні договори на незавершене будівництво та ін.).

Вказані документи потрібно берегти, як зіницю ока, тому що війна ще не закінчилась. Як уберегти та де зберігати мабуть вам видніше, але я рекомендую на всяк випадок обов`язково зробити якісні кольорові фото або скан-копії і тримати документи у хмарному сховищі на Google Drive або аналогічних сервісах, це дуже допоможе, якщо документи будуть втрачені і їх доведеться відновлювати. Якщо ви розглядаєте варіант збереження документів у банківському сховищі, то з власного досвіду підкажу, що під час війни це доволі не найкращий спосіб (плюс в тому, що вони не згорять і не пропадуть, якщо та тетриторія де знаходиться сховище буде підконтрольна Україні. Мінус в тому, що у разі потреби у вас може бути обмежений доступ до скриньки через безпекові заходи банку або доведеться далеко їхати у разі вашої евакуаціії або евакуації сховища).

Добірка «Мобілізований працівник: алгоритм дій для кадровика. Оновлене видання»

Задача 2 – Зафіксувати пошкодження або знищення свого майна внаслідок військової агресії Російської Федерації.

Як зафіксувати пошкодження або знищення свого майна внаслідок війни?

Фіксувати збитки можна самостійно або за допомогою адвоката, тут все на ваш вибір. У будь-якому випадку вам потрібно зробити таке:

  1. Звернутись до органів місцевого самоврядування для складання звіту з технічного обстеження, куди також входить висновок щодо можливості подальшої експлуатації будівлі.
  2. Звернутись до поліції із заявою про вчинення злочину за фактом руйнування, пошкодження чи розграбування житла або комерційного приміщення. Обов` язково, після подачі заяви, в поліції потрібно отримати витяг з ЄРДР (Єдиного реєстру досудових розслідувань).
  3. Звернутись до ДСНС, щоб зафіксувати пожежу або руйнування та отримати підтверджуючі документи.
  4. Провести експертизу та оцінку знищеного, пошкодженого або розграбованого майна. Ось тут рекомендую бути дуже уважним і обережним, оскільки зараз оцінювати збитки беруться усі хто завгодно, а експертиний висновок буде одним із базових юридичних документів при отриманні компенсації за заподіяні війною збитки. Оцінювач обов`язково повинен мати відповідні свідоцтва Мінюсту та бути внесеним до Реєстру атестованих експертів Мінюсту. Цей момент варто перевіряти, в іншому випадку наслідки можуть бути дуже погані. На мою думку, найкраще це залучити експертів державних спеціалізованих установ, але вони зараз з таким обсягом роботи, що потрібно ставати в довгу чергу. Альтернативою також є і приватні експертні організації, які мають хорошу кваліфікацію.
  5. Звернутись до структурних підрозділів Міноборони за актом розмінування чи огляду саперами (якщо будівля була в окупації і замінована).
  6. Забезпечити показання свідків. Це можуть бути будь-які особи, яким відомі обставини за яких було знищено, пошкоджено чи розграбовано ваше майно. На даному етапі достатнім буде знати контактні номери телефонів цих осіб та адреси їх проживання. Для перестраховки, краще мати контакти і їх родичів (у зв`язку з війною люди можуть переміщуватись або втрачати зв’язок тому втрачати цінних свідків не варто).
  7. Забезпечити наявність Фото і відеофіксації вашого знищеного чи пошкодженого майна. Тут мається на увазі зберегти ті матеріали, які є у вас або ваших сусідів та у разі їх відсутності зробити нові. Також, я рекомендую зберегти і заскрінити переписки у месенджерах, якщо вам надсилати інформацію про пошкодження вашого майна (це може бути чат вашого будинку або переписка із сусідом і.т.д.)
  8. Знайти і зберегти (якщо такі будуть) публікації у ЗМІ де згадувалось ваше майно. Якщо це друковане видання, то збережіть примірники, якщо інтернет-видання – рекомендую зробити скріншоти.
  9. Для підприємців важливо оформити внутрішні документи у вигляді актів, наказів про зупинку підприємницької діяльності у зв`язку із знищенняма або пошкодженням майна.

Зрозуміло, що для багатьох вищевказані звернення за документами є складними з різних причин, хтось перебуває закордоном чи далеко від свого дому, хтось просто не розуміє процедур і плутається у них. Тому, для таких випадків ми надаємо правову допомогу у фіксації збитків.

Для отримання допомоги адвоката при фіксації ваших збитків просимо заповнити форму за посиланням​ https://forms.gle/Ktz5s6cSCnp8njkq7

Що робити далі з усіма отриманими документами, куди звертатись та як врезультаті отримати компенсацію за ваше знищене, пошкоджене чи розграбоване майно ми розкажемо у наступних публікаціях.

Джерело: Harbar Legal

Посібник «Оптимізація трудових відносин у період воєнного стану: ТОП-55 відповідей»

Олександр Гарбар
Олександр Гарбар
адвокат, основні напрями практики: судові спори та захист бізнесу в контролюючих органах. Автор публікацій у провідних юридичних виданнях та «Кадровик.UA».

Матеріали до теми


Закон № 3633 діє з 18 травня, оновити дані у ТЦК треба протягом 60 днів
Як ми вже повідомляли, Президент України Володимир Зеленський 16 квітня підписав Закон України від 11 квітня 2024 року № 3633-ІХ ...