...
Реєструйся

Януш Леон Вишневський: “У моїй квартирi немає нi телевiзора, ні комп’ютера, ні телефону”


“Учора я три години пiдписував книжки, тож у мене досi болить рука”, – з усмiшкою каже польський письменник. Вiн же двiчi доктор – хiмiї та iнформатики. Щоправда, популярнiсть йому принесла все ж не наука, а лiтература…

 

 

– Наскiльки це складно: мати двi пасiї – науку та лiтературу?

– Ця дилема постiйно стоїть передi мною, – каже в ексклюзивному iнтерв’ю “Експресу” автор модних бестселерiв. – Я би сказав, що маю дуже щасливий шлюб iз наукою, а “на сторонi” завiв собi коханку в особi лiтератури. I, як кожному чоловiковi, менi видається, що моя дружина нiчого не знає про ту коханку. А коханцi я, боронь Боже, нiчого не розповiдаю про дружину. Коли ж наука довiдується, що маю коханку, я щоразу обiцяю, що це нiколи бiльше не повториться. I, як кожен мужчина, не дотримую свого слова. (Довго смiється).

– Ви часто порiвнюєте кохання з героїном…

– Так, вплив героїну на людину схожий на вплив кохання, пiд час якого в органiзмi збiльшується концентрацiя ендорфiнiв. Вони узалежнюють людину не гiрше наркотикiв! Тобi хочеться знову i знову вжити “дозу”. Iснує теорiя, що таким узалежненим вiд кохання, тобто наркоманом, був Дон Жуан. (Смiється). До речi, нейробiологи пiдрахували, що любов живе вiд пiвтора до чотирьох рокiв. Не бiльше! I це також має суто наукове обгрунтування.

– Близькi люди, читаючи вашi вiдвертi книги, мабуть, вiдкривають багато нового для себе?

– Ви знаєте, коли “С@мотнiсть у Мережi” тiльки-но вийшла, мене часто запитували: “А ваша родина читала ту книжку?” Однiй iз моїх доньок тодi було 14 рокiв, другiй – майже 18. Так-от, їм здавалось, що я можу писати лише комп’ютернi програми, а в моїй головi – тiльки алгоритми. А тут така дуже емоцiйна, дуже чуттєва, у певних моментах еротична книжка…

Як правило, доньки (особливо в перехiдному вiцi) думають, що їхнiй батько мав секс у життi тiльки двiчi: пiсля першого разу народилась вона сама, а пiсля другого – її сестра. (Усмiхається). Точно знаю, що мої дiти не читали “С@мотностi в Мережi” – нi тодi, нi тепер. Та й у розмовах зi мною нiколи не зачiпали цiєї теми.

– Натомiсть ви не любите зачiпати теми полiтики. Чому?

– Я ненавиджу полiтику! Полiтики – це люди, якi роблять штучнi хвилi на океанi, а потiм переконують усiх, що тiльки вони можуть врятувати нас вiд того шторму. I ми починаємо їм вiрити, бо трохи перелякалися того шторму…

Ми, слов’яни, дуже любимо говорити про полiтику. I якщо та розмова рано чи пiзно не закiнчується сваркою або бiйкою, то це ще добре. (Усмiхається). Уже 23 роки я живу в Нiмеччинi й за цей час не пригадую, щоб хтось на приватнiй вечiрцi дискутував про полiтику. Навiть якщо хтось i скаже одне речення, щоб прокоментувати якусь подiю, воно не пробудить нiяких емоцiй у людей…

Тому я не цiкавлюсь полiтикою. А в моїй квартирi у Франкфуртi-на-Майнi немає навiть телевiзора, як i комп’ютера або телефону, – все в офiсi, що за 500 метрiв вiд моєї квартири.

– Кажуть, там ви й пишете свої книги. Це просто звичка?

– Так склалося вiд самого початку. Те, що я готую “С@мотнiсть у Мережi”, я приховував вiд сiм’ї. Писав у бюро, пiсля роботи, коли всi йшли додому. Так роблю i сьогоднi. Закiнчую iз програмуванням, наливаю собi келишок доброго червоного вина, вмикаю музику, читаю поезiю – обов’язково щось сумне – i потiм починаю писати. Власне найкраще менi працюється в офiсi. Хоча не тiльки. Подорожуючи, пишу i в лiтаках. Дуже часто лiтаю до Америки, а це ж такi тривалi перельоти!

– А ви маєте якiсь фобiї? Скажiмо, не боїтесь подорожувати тими ж лiтаками?

– Я постiйно боюся лiтати! Хоча й змушений це робити. Боюсь, що якраз пiд час мого рейсу пiлот матиме депресiю i захоче звести рахунки iз життям самогубством, та ще й разом iз пасажирами. (Смiється). А ще переживаю, чи запрацюють тi два мiльйони рiзних детальок у лайнерi, щоб у небi не сталося нiяких пригод. Тому, сiдаючи в лiтак, iз нетерпiнням чекаю тiєї митi, коли стюардеса розвозитиме вино. (Довго смiється).

Богдан БОНДАРЕНКО, Експрес

До речi:

– Мене дуже тiшить, що “С@мотнiсть у Мережi” та “Аритмiя почуттiв” вийшли українською мовою, – каже менi Януш Леон Вишневський. – Тепер я намовляю видавництво “Махаон” випустити щось iз моїх творiв в електронному варiантi. Принаймнi на Заходi це вже давно зробили…

До слова, я й сам нинi спочатку купую електронну книжку, а потiм, якщо вона менi сподобається, – паперову. Моя квартира (а вона дуже маленька) завалена книжками. I в пiдвалi їх у мене також повно. Та я не можу нiчого викинути на смiтник. Навiть найгiршу книжку, яка менi не сподобалась i до якої нiколи не повернусь.

Ну що ви, книжка – це святе. А запах свiжого томика, який щойно привезли з друкарнi, вважаю найпрекраснiшим запахом у свiтi!

Матеріали до теми


Судова справа: за неоновлення даних — штраф, хоча військовозобов’язаний оновив їх через Резерв+ і звертався до ТЦК із заявою
СИТУАЦІЯ Колишній працівник податкової міліції подав позов до ТЦК, який наклав штраф на нього в сумі 17 тисяч грн, і ...
Чи враховується до стажу державної служби для головного бухгалтера сільської ради період роботи до 2002 року?
ЗАПИТАННЯ Чи може бути зарахований до стажу державної служби для головного бухгалтера сільської ради період роботи з 01 січня 1994 ...
Доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього старости
ЗАПИТАННЯ Як має здійснюватися доплата за виконання обов’язків тимчасово відсутнього старости?   ВІДПОВІДЬ Відповідно до статті 6 Закону України від ...