Реєструйся

Запитання гарячої лінії


Чи обов’язково вести військовий облік на підприємстві?

Так, обов’язково.

 Вести персональний облік працівників — призовників і військовозобов’язаних мають усі без винятку підприємства, установи, організації; далі — підприємство (ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII; далі — Закон № 2232).

Відповідно до частини 5 статті 34 Закону № 2232 персональний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає облік відомостей щодо призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників підприємств і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форм власності.

Згідно з пунктами 10 і 11 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 року № 921 (далі — Порядок № 921), кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку на підприємстві, визначається з урахуванням кількості призовників і військовозобов’язаних, які перебувають на обліку:

  • від 501 до 2000 призовників і військовозобов’язаних — 1 особа;
  • від 2001 до 4000 — 2 особи;
  • від 4001 до 7000 — 3 особи;
  • кожні наступні від 1 до 3000 призовників і військовозобов’язаних — по 1 особі додатково;
  • менше 500 призовників і військовозобов’язаних — обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на посадову особу служби персоналу або служби управління персоналом, якій установлюється доплата у розмірі до 50 % посадового окладу, крім державних службовців.

Пунктом 12 Порядку № 921 передбачено, що загальна кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку на підприємствах, визначається виходячи з кількості призовників і військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку станом на 1 січня поточного року, із застосуванням норм, визначених у пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Під час прийняття на роботу кадрова служба обов’язково перевіряє наявність військово-облікових документів (у призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці, у військовозобов’язаних — військового квитка або тимчасового посвідчення). Пунктом 37 Порядку № 921 передбачено, що приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних здійснюється лише після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в Службі безпеки України та Службі зовнішньої розвідки України.

Категорії осіб, які підлягають взяттю на військовий облік призовників і військовозобов’язаних, визначено у пунктах 17 і 18 Порядку № 921.

Слід зауважити, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань військового обліку» від 6 лютого 2019 року № 74 пункт 18 Порядку № 921 доповнено новим абзацом, відповідно до якого взяттю на військовий облік військовозобов’язаних підприємствами підлягають також особи, які прибули з тимчасово окупованої території України, після взяття на військовий облік у районному (міському) військовому комісаріаті за місцем взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб.

Граничний вік перебування військовозобов’язаних у запасі встановлено статтею 28 Закону № 2232. Призовний вік визначено статтею 15 цього Закону.

Згідно зі статтею 2113 Кодексу України про адміністративні правопорушення прийняття керівниками або іншими посадовими особами підприємств, колективних сільськогосподарських підприємств і навчальних закладів на роботу (навчання) військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку за місцем проживання, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн). Повторне протягом року вчинення зазначеного порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 119 грн).

Отже, ведення військового обліку призовників і військовозобо-в’я-заних на підприємствах є обов’язковим незалежно від підпорядкування і форми власності таких підприємств.

Галина БІЛОТКАЧ, експерт гарячої лінії журналу«КАДРОВИК.UA»

Матеріали до теми


Як оформлюється укладення трудового договору при спрощеному режимі регулювання трудових відносин
Відповідно до Закону України від 19 липня 2022 року № 2434-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення ...
Дії роботодавця в разі надходження повістки для заброньованого працівника
Незважаючи на наявність документів, що підтверджують бронювання, заброньований працівник залишається військовозобов’язаним, а тому повинен виконувати всі вимоги законодавства, зокрема Закону ...
Для військовослужбовців будуть нові відпустки і перелік інформації, яку дозволено поширювати: законопроєкт № 10313
У Верховній Раді великою групою народних депутатів з різних фракцій (що натякає — проблем з проходженням закону не повинно бути) ...
У трудовій книжці відсутній запис з попереднього місця роботи: які дії роботодавця
Законодавство про працю не зобов’язує роботодавця перевіряти трудову книжку на наявність усіх необхідних записів, які мав унести попередній роботодавець. Крім ...